Frederic Chopin
2 Eylül 2009 Çarşamba - 14:12     4.746 kez okundu.    
Frederic Chopin

(1810 – 1849)

Romantik dönemin en önemli sanatçılarındandır. Özgün besteleri olan Chopin piyano alanında kendini göstermiştir. Babası Fransız bir öğretmen ve annesi Polonyalıdır. Hayatının büyük kısmını Paris’de geçirmiştir.

Chopin, 1810 yılında Varşova yakınında Vola’da doğar. Kısa süre sonra aile Varşova’ya taşınır. Chopin müzik dünyasına 8 yaşındayken polonez besteleyerek giriş yapmıştır. Chopin lirik  müzik tarzını yansıtan bir sanatçı olmuştur. İlk piyano dersleri ni Çek müzik hocasından alır. Piyano öğrenme ye başladığında Bach ve Mozart üzerine çalışır. Onun için bu iki büyük sanatçı mükemmelliğin simgesi olmuştur. 15 yaşındayken bir rondo olan ilk eserini yazar. 19 yaşında ise ilk konserini verir. Artık tüm Varşova’da tanınmış bir sanatçıdır.

 
      1826’da Varşova Konservatuarı’na girer. Konservatuardaki yılları ile  hem besteci olarak hem de virtüöz olarak başarı kazanır. Paris’e gider ve  Mendelsshon, Liszt, Meyernbeer,  Berlioz gibi tanınmış müzisyenlerle tanışır. Piyano ‘daki başarısı ile Paris salonlarının aranan müzisyeni olur. Bu sayede Chopin mali durumunu da düzeltmeye başlar. Bestelediği vals, etüd, prelüd, polonez ve mazurka gibi piyano eserleriyle başarı elde eder.

 
      1837 yılında Liszt, Chopin’i dönemin tanınmış Fransız kadın yazarı George Sand ile tanıştırır. Erkek gibi giyinen bu enteresan kadın önceleri Chopin’in ilgisini çekmese de sonradan ilgisi değişir. George Sand ise dönemin birçok edebi isminin hayran olduğu bir kadındır ve Chopin’den çok etkilenir. Böylece 9 yıl sürecek ilişkiye başlarlar. 1838 yazında Majorca’ya giderler. Orada Chopin’in sağlığı bozulur ve Fransa’ya dönerler. İyileşen sanatçı bu dönemde en büyük eserlerini verir. 1847 yılında Sand ile ayrılırlar. Beraber geçirdikleri seneler Chopin için çok verimli ve yaratıcı olduğu yıllar olmuştur. 

 

      1848’de Paris’de son konserinde çok başarılı olan Chopin bundan bir yıl sonra hayata veda eder. Kısa eserleri çoğunlukta olup,  az sayıda olan uzun eserlerine göre çok daha başarılıdır. Sanatçı çok titiz ve özenli çalışan yapıya sahipti. Eserlerinin uzun sürelerde tamamlardı. O kadar titiz bir sanatçıydı ki ölümünden sonra basılmamış eserlerinin yok edilmesini vasiyet etmiştir. Frederic Chopin, 49 mazurka, 25 prelüd, 19 noktürn, 13 vals, 11 polonez, 4 rondo, 3 sonat ve 2 piyano konçertosu gibi eserler vermiştir.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.