Genç Solistler Yarışıyor
5 Mart 2010 Cuma - 10:32     2.099 kez okundu.    
Genç Solistler Yarışıyor

Genç Solistler Yarışıyor
Cnipal Dinleti Seçmeleri 1996 yılından bu yana olduğu gibi bu yılda 24-25 Nisan 2010 tarihlerinde Fransa’da opera kariyerlerinde yükselmek isteyen genç sanatçılar için gerçekleşecek.

21- 32 yaş aralığında yarışmacıları kabul eden organizasyon 19.yüzyıl operatik repertuardan 5 arya ile katılmasını öngörüyor. Her aryanın 5 ve 7 dakika arası icra edilmesi gerekmektedir. Yarışmacıların müzikal teori potansiyelleri de incelenecek. Bu zorlu maratona katılmak isteyen adaylar operatürkiye.com’dan katılma şartnamesini inceleyebilirler. Gönlümüz bu uluslar arası yarışmalarda ülkemizi temsil edecek cevherleri gururla alkışlamaktan yana..Bir başka yarışma ise ülkemizden. Leyla Gencer Şan Yarışması bu yıl 21- 26 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşecek. Berlin, Barcelano, Milano ve İstanbul’da Mayıs ayları içerisinde ön elemeleri yapılacak yarışmanın organizasyonu La Scala Tiyatrosu Vakfı ve İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı (İKSV) tarafından yapılıyor. Yarışmaya katılmanın heyecanı, derece almanın hazzı ve gururu kadar maddi ödülleri de var. Üçüncüye 3500, ikinciye 7500, birinciye 12500 Euro ile başarı sertifikalarının sunulacağı yarışmada jüri birincilik vermeme hakkını saklı tutmaktadır. Aya İrini ve Cemal Reşit Rey Konser salonlarında gerçekleşecek yarışmayı yerinde izleyemeyenler adına TV kanallarında yer verilen yarışmalar kadar önemsenerek yayınlanmasını diliyoruz.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.