George Dalaras’la Rembetiko
18 Haziran 2010 Cuma - 11:12     3.386 kez okundu.    
George Dalaras’la Rembetiko

George Dalaras’la Rembetiko

Dünyaca ünlü Yunanlı besteci Mikis Theodorakis’in keşfettiği ve yaptığı albümler ve düet çalışmalarıyla geniş bir hayran kitlesine sahip Yunanlı sanatçı George Dalaras 26 Haziran 2010 Cumartesi akşam saat 21:00’de Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi’nde Rembetiko severlerle keyifli bir akşam paylaşacak.

1960’lı yıllarda yıldızı parlayan Dalaras önemli sayıda solo albüm ve konserlerle altın ve platin plakların da sahibi oldu. Son derece soft ve teknik vokaliyle Yunan müziği ni evrensel müziklerle caz, pop, blues, rock, Latin müzikleriyle harmanlayarak daha anlaşılır ve popüler kıldı. George Dalaras’ın çalıştığı önemli müzisyenler arasında Sting, besteci Goran Bregoviç, Tracy Chapman, Bruce Springsteen, Paco De Lucia, Al Di Meola, Peter Gabriel gibi isimleri saymakta mümkün. Rembetiko yada rebetiko Yunan coğrafyasına ait işsiz, güçsüz alt tabakaya ait gelenek dışı ve kurumlara karşı bir müzik türüdür. Fakirliğin, cehaletin yoksunluğu içinde insanların hayatın içinde neşe kaynağı yarattıkları Yunan meyhanelerinde çalan ve tüm dünyaca tanınan, sevilen bir müzik türü dür. Buzuki, bağlama ve keman çalgıları ile çalınıp söylenmektedir. 19.yüzyıl sonunda Yunan soylularının sahip çıktığı bir başka rebetiko tarzı ortaya çıkar. Müzik kafelerde icra edilen rembetiko sözleri ve müziğiyle biraz daha sanatsal hal alır. Rembetiko veya rebetiko müziği yapanlara ‘rebetist’denir. Yunan tarihinin geçiş safhalarında değişime uğrayarak bugüne gelen rembetiko ailesine gitar da eklenir. Türk ve Arap müziklerinin etkisiyle oryantal bir hava da taşır.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.