Giuseppe Verdi
2 Eylül 2009 Çarşamba - 16:53     7.300 kez okundu.    
Giuseppe Verdi

(1813 – 1901)

İtalyan opera türünde adını duyurmuş İtalyan bestecilerdendir ve eserleri en çok sahnelenen sanatçılardandır. 1813 yılında İtalya’da doğan Verdi, otel işleten bir ailenin oğludur. Müzikle ilgisi olmasa da ailesi Verdi’ye müzik konusunda destek olur.

Bir aile dostları Antonio Barezzi, Verdi’yi evine alarak müzik dersleri aldırır. Milano Konservatuarına başvuran Verdi, piyano tekniği nin zayıflığı nedeniyle kabul edilmez. Bunun üzerine La Scala Tiyatrosu şefinden dersler almaya başlar. Bu dersler sayesinde opera ve müzik konusunda kendini geliştirir. Besteler yapmaya başlayan Verdi, Milano ’dayken iki senfoni ve bir kantat besteler.

 
     Sanatçı, 1833 yılında Busseto Kentine döner ve müzik yöneticiliği yapmaya başlar. Bu arada Barezzi’nin kızıyla evlenir ve çocukları olur. 1836 yılında Milano’ya yerleşen sanatçının ilk bestesi yayınlanır. İlk operaları pek fazla başarı getirmez. Bu dönemde müzik editörü Giovanni Ricordi, Verdi’nin eserlerinin telif hakkı alır. Bu ilişki Verdi’nin ömrünün sonuna kadar devam eder.

 
       1838 yılında sanatçı,  ilk operası olan “Oberto” yu yazar. Eser sahnelenir ve başarılı olur. Aynı yıl karısını ve çocuklarını hastalık nedeniyle kaybeden Verdi önceden yaptığı sözleşme gereği komik bir opera bestelemek zorunda kalır. Bu onun ilk komik operası olan“Bir Günlük Kral” dır. Ne yazık ki bu eser La Scala ’da sahnelenir ve başarılı olamaz. Bunun üzerine sanatçı bir süre beste yapmaya ara verir.

 
     1841’de kendini toparlayan Verdi “Nabucco”  yu besteler ve bu eser ona ilk büyük başarıyı getirir. Bu eser 1842’de sahnelendiğinde soprano Guiseppina Strepponi ile tanışır bir süre sonra evlenirler. Verdi’nin sanatında bu evlilik en verimli dönemi olur. 

 
     1843de “Lombardi” ,1844’de  “Ernani” operaları ile büyük üne kavuşan Verdi, İtalya dışında da adını duyurmayı başarır. “Ernani” operası Verdi tarafından  Victor Hugo’nun Hernani eserinden operaya aktarılmış bir eserdir. Sanatçı, eserlerin dramatik yönlerini ortaya çıkararak opera sanatına yeni bir boyut kazandırmış olur. Bunun üzerine sanatçı çok fazla opera siparişi almaya başlar. Eserlerinde karakterler öne çıkar. Bu değişik tarz çok sevilir.

 
     1847 yılında  “Macbeth Operası” nı ve daha sonra Voltaire’in aynı isimli eserinden “Alzira” operasını besteleyen Verdi bunların ardından “Atilla” yaratır. 1849 yılında ise “Luisa Miller” adlı operasını yazar. 1851-1853 yılları arasında Venedik’de büyük başarı sağlayan “Rigoletto”, Roma’da çok sevilen “İl Travatore” operalarını ortaya koyar. Daha sonra ilk sahnelendiğinde beğenilmeyen ama zamanla sevilen bir opera olan ve Alexander Dumas’nın Kamelyalı Kadın eserinden esinlenerek yazdığı  “La Traviata” operalarını besteler.

 
     1869 yılında Kahire’de yeni opera binası yapılmıştır. Bu binada sahnelenmek üzere Verdi’den bir opera istenir. 1871’de bu opera binasında sanatçının “Aida” adlı eseri ilk kez sahnelenir. “Aida” sahnelendiğinde Verdi’ye çok büyük başarı getirmiştir. Çok sevilen eser Verdi’nin önemli eserlerindendir. Bu operaları “Carmen” takip eder.

 
      Bir süre eser yazmaya ara veren Verdi 1887 yılında “Otello” yu yazarak sanata geri döner. Bu eser sanatçının ses ve orkestra dengesini kurduğu en iyi eserlerindendir. Olgunluk dönemini yansıtır. 1893’de ise komik opera olan “Falstaff” ı yazar. 1901 yılında hayata veda eden büyük sanatçı Verdi operaya getirdiği yeniliklerle farklılık yaratmış bir ustadır.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.