Glam Rock’ın Kralı David Bowie’nin Dönüşü
9 Ocak 2013 Çarşamba - 10:41     2.560 kez okundu.    
Glam Rock’ın Kralı David Bowie’nin Dönüşü

Glam Rock’ın Kralı David Bowie’nin Dönüşü

Efsane İngiliz şarkıcı, aktrist, prodüktör ve glam rock kralı David Bowie müziği bıraktıktan 10 yıl sonra yeniden single çalışması ile hayranlarını kucaklayacak.

66 yaşına basan sanatçının müzik piyasasına sürpriz dönüşü İngiliz basınında Times ve Guardian gazetelerinden manşet olarak duyurdu. Doğum gününde hayranları ve basından gizlice çıkardığı single’ı ‘Where Are We Now?’ ile tüm beğenileri ve ilgiyi üzerinde toplayan sanatçı yıl içinde bir albüm de çıkaracak. David Robert Jones, 1947 yılında İngiltere’de Brixton şehrinde dünyaya geldi. 1969 yılında ilk çıkışını gerçekleştirdiği Space Oddity albümüyle listelerde 5.sıraya yükseldi. Efsane albümleri, gişe rekorları kıran filmleriyle büyük bir hayran kitlesine sahip olan sanatçı ünlü top model Iman ile hayatını birleştirdi. Müzik tarihinin en önemli sanatçılarından biri olan David Bowie, George Michael, Madonna, Lady Gaga gibi rock ve pop müziğin ünlü isimlerine de yol gösterici olmuştur. Sanatçının ‘Tarihteki En İyi 500 Albüm’ sıralamasında 6.olarak yer alan albümü ve ‘Tarihteki En İyi 500 Şarkı’ sıralamasında ise 5 şarkısı bulunmaktadır. ‘Tarihteki En İyi Şarkıcılar’ listesinin 23.sırasında yer alan David Bowie, 2008’de ‘Yaşam Boyu Grammy Ödülü’nün de sahibi olmuştur. GQ dergisi moda editörleri arasında sahne sanatçıları arasında ‘En İyi Giyinen Erkek Sanatçı’ olarak belirtmişlerdir. Bir sinema yıldızı olarak sinema eleştirmenlerinden de olumlu eleştiriler alan sanatçı 2001’de çevirdiği Zoolander filmindeki başarılı performansından dolayı MTV film ödüllerine ada olarak gösterilmiştir. Ünlü film yıldızlarının ‘Holywood Bulvarı’ındaki bir kaldırımda bulunan yıldız adına 1997 yılında David Bowie’nin adı verilmiştir. Hollywood, ABD’nin Kaliforniya eyaletinde bulunan ve Los Angeles kentinde yer alan bir bölgedir. Amerikan sinemasının film stüdyolarının ve film yıldızlarının evlerinin bulunduğu bölge sinema endüstrisiyle özdeşleşerek ismini dünyaya duyurmuştur. Amerika’da ilk film çekimleri New York’ta yapılamaya başlanmıştır. Ancak şehrin kalabalığı ve alan darlığı nedeniyle film platoları ve stüdyolar Kaliforniya’ya çekilmiştir. Düzlük bir alana ve geniş bir sahaya sahip olan Kaliforniya film çekimleri açısından rahat bir ortama sahiptir. Çok ilginç ikinci neden ise; sinemacılık sektörünün patenti Thomas Edison’a ait olması dolayısıyla New York sınırları içinde yapılan her film çalışması için Edison’a para ödenmesi zorunluluğu bulunmakta idi. Bu nedenle film yapımcıları plato ve stüdyolarını başka eyalete hatta Meksika sınırına kaçırarak vergi ödeme zorunluluğundan da kurtulmuşlardı. Thomas Alva Edison, 1891 yılında kinetograf yani görüntü almaya yarayan kamerayı icat etmiştir. Filmleri göstermeye yarayan kinetoskopu da yapan Edison’dan sonra çekilen filmleri beyazperdeye ilk aktaran Lumiere Kardeşler olmuştur. Sinemayı toplumsal hayata sokan Lumiere kardeşler ‘sinemanın mucidi’ olarak tarihe adlarını altın harflerle kazımışlardır.

icon Etiketler:
Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.