Göl Üzerinde Opera Festivali
21 Temmuz 2011 Perşembe - 10:16     2.181 kez okundu.    
Göl Üzerinde Opera Festivali

Göl Üzerinde Opera Festivali

Avusturya’da Constance gölü üzerinde hazırlanmış yüzer bir sahnede gerçekleşecek Bregenz Müzik ve Sanat Festivali açılışını bu akşam gerçekleştiriyor.

Açılışa Avusturya Cumhurbaşkanı ve devlet erkanının da katılacağı festivalde Andre Chenier operası sahneye konacak. Avusturya, Orta Avrupa’da bulunan ve sahili olmayan dokuz eyaletin birleşiminden oluşan bir ülkedir. Batısında İsviçre, güneyinde Slovenya, İtalya, doğusunda Slovakya, Macaristan, kuzeyinde ise Çek Cumhuriyeti ve Almanya bulunmaktadır. Romalılarım M.Ö 100 yılında işgal ettikleri Avusturya, 830 yılında Almanya ile birlikte ‘Doğu Marklığı’ nı almış ve Germen İmparatorluğu’nun bir parçası olmuştur. Habsburg Hanedanı’nın başa geçmesiyle ülke sınırlarını arttıran Avusturya, 15.yüzyılda Hristiyanlığın en güçlü kalelerinden olup, yaptıkları akınlarla büyük Osmanlı İmparatorluğu’nun baş derdi haline gelmiştir. Ancak 16.yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu önce Macaristan’ı, sonra da Avusturya’yı yenerek, duka altını vergi ödemek şartı ile antlaşma imzaladı. Osmanlı Devleti’nden ayrılan Avusturya, I.Dünya Savaşı’ndan sonra Cumhuriyet ilan etti. II.Dünya Savaşı sırasında Almanya, Sovyetler Birliği, ABD, İngiltere ve Fransa’nın işgalleri altında kalan ülke 1955 yılında antlaşmalar yoluyla bu ülkelerle de işgal durumunu kaldırdı. Avusturya çok sayıda gölcüklerin bulunduğu bir ülkedir. Yazları serin, kışları da sıfırın altında ısısı bulunan ülkenin içinden geçen Tuna nehri kış aylarında donmaktadır. Ancak nehir ulaşımının aksamaması için buz kırma ekibi daima çalışır durumdadır. Ülke ormanlık alan açısından da zengindir. Alp Dağlarının bulunduğu bölgede bol miktarda kayın, akçaağaç, meşe, ladin ağaçları yetişmektedir. Demir, grafit, magnezyum, kömür madenleri bakımından Avrupa’nın en zengin ülkelerinden biridir. Başkenti en büyük şehri olan Viyana’dır. Kayak merkezleri, opera ve sanat gösterileri, üniversiteleri ile dünyanın gözü üstünde bulunan okuma- yazma oranı en yüksek ülkelerden biridir.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.