Goran Bregoviç İstanbul Yaz Konserlerinde
7 Haziran 2011 Salı - 17:37     1.880 kez okundu.    
Goran Bregoviç İstanbul Yaz Konserlerinde

Goran Bregoviç İstanbul Yaz Konserlerinde

Balkan müziğinin dünyaca tanınmış besteci ve yorumcusu Goran Bregoviç 14 Haziran 2011 Salı günü Cemil Topuzlu Açık Hava Tiyatrosu’nda ‘TNT Yaz Konserleri’ kapsamında hayranlarına bir konser verecek.

TNT Yaz Konserleri, her yıl 7- 17 Haziran tarihleri arasında düzenlenmekte olup, birçok ünlü sanatçıyı İstanbul’lu müzikseverlerle bir araya getirmektedir. Goran Bregoviç, 1950 yılında Saraybosna’da dünyaya gelmiş Sırp- Hırvat bir ailenin çocuğudur. Konservatuarda keman eğitimine 16 yaşında başlayan sanatçı eğitimini yarıda bırakarak ‘White Button’ ismini verdiği rock grubunu kurdu. 1978 yılında ilk film müziğini yapan sanatçı en iyi çalışmalarını ortağı yönetmen Emir Kusturica’yla gerçekleştirdi. 1989 yılında Dom Za Vesanje, 1993 yılında Arizona Dream, 1995 yılında Cannes Film Festivali’nde ödül alan Underground, 1998 yılında ise Crna Macka’nın film müziklerini yaparak başarılı bir ikili oluşturdular.  Sanatçı İstanbul dışında Ankara, Kocaeli, Bursa, Diyarbakır illerinde de konserler verdi. Sanatçının beğenilen bestelerini Sezen Aksu, Candan Erçetin Türkçe sözlerle seslendirdiler. Balkanlar, Avrupa’nın yoksul, sorunlu ve geri kalmış bölgesidir. Bulgaristan’ı ikiye ayıran sıradağların adı da olan Balkan sözü Türkçe’den gelmektedir. Kelime anlamı; sık ormanlık dağ, bataklık ve sazlık bölgedir. Balkanlar adına denk bir kelime de Rumeli sözcüğüdür. Doğu Roma İmparatorluğu ’nun hükümranlığından kurtarılan toprak parçasına Türkçe Rumeli adı verilmiştir. Sırbistan, Hırvatistan, Bosna-Hersek, Makedonya, Slovenya, Kosova, Yunanistan, Trakya, Karadağ, Bulgaristan’ı da içine alan bölgedir.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.