Grammy’nin 6 Dalında Aday Şarkıcı Fallulah Salon’da
5 Aralık 2013 Perşembe - 11:44     2.108 kez okundu.    
Grammy’nin 6 Dalında Aday Şarkıcı Fallulah Salon’da

Grammy’nin 6 Dalında Aday Şarkıcı Fallulah Salon’da

Danimarkalı indie- pop şarkıcısı, şarkı yazarı, Grammy ödüllerinde 6 dalda aday sanatçı Fallulah, 20 Aralık 2013 Cuma günü saat 21:30’da Salon İKSV’de bir konser gerçekleştirecek.

2010 yılında çıkardığı ilk albümü ‘ The Black Cat Neighborhood’la ülkesi Danimarka’da büyük başarı sağlayan Fallulah, 6 Grammy ödülünden ikisini kazanarak müzik kariyerinde çok önemli bir adım atmıştır. İngiltere, Fransa ve Almanya’da konserler gerçekleştiren sanatçı ikinci albümü olan ‘ Escapizm’i kısa bir süre sonra çıkaracak. Albümünün ilk hit- single’ı ‘Superfishyality’ şimdiden sevilerek, dillerde dolaşmaktadır. Kuzey Avrupa’da (İskandinavya) yer alan Danimarka’nın başkenti Kopenhag’tır. Anayasal Monarşi ile yönetilen ülkenin devlet başkanı 2.Margaret’tir. Doğu komşusu İsveç, günay komşusu Almanya olan Danimarka, Baltık Denizi’nde bir yarımada üzerinde olup, birkaç takımadaya sahiptir. 8. ve 11. yüzyıllar arasında hüküm süren Vikingler Danimarka’ya yerleşen ilk kavimdirler. Savaşçı bir topluluk olan Vikingler, Kuzey Amerika’ya kadar ulaşarak sömürgeler elde etmişlerdir. Hazar Denizi ve Karadeniz ile İngiltere’nin büyük bir bölümü de yine Vikinglerin egemenliği altında kalmıştır. Danimarka ile Norveç’i birleştiren Kral Harald, Almanların misyonerlik faaliyetleriyle Hristiyanlığı da kabul etmişlerdir. 19.yüzyılda Fransızların saldırısı altında kalan ve sarsılan Danimarka, Fransa’nı savaşı kaybetmesiyle birlikte yapılan anlaşma sonucu Norveç’i bırakmıştır. 20.yüzyılda Danimarka’ya ait olan Karayip’teki sömürgeler ABD’ye satılarak elden çıkarılmıştır. I. ve II.Dünya Savaşı’nda tarafsız kalmayı tercih eden Danimarka, Almanya tarafından işgal edilince tarafsızlık siyasetini bırakarak Birleşmiş Milletler’e ve ardından NATO’ya üye olnuştur. Avrupa Birliği (AB) üyesi de olan Danimarka, birlik içerisindeki bazı konulara karışmamaktadır. Euro kullanımı konusunda da dışarıda kalan ülke halen para birimi olarak Kron’u kullanmaktadır. Danimarka’da yaşayan nüfusun yüzde 90’ı Danimarkalıdır. Geriye kalan yüzde 10’luk grup ise ağırlıklı olarak Boşnaklar ve komşu ülkeler den gelen göçmenler den oluşmaktadır. Ülkenin resmi dili Danca’dır. Almanca ve İngilizce dilleri de halk arasında sıklıkla konuşulan diller arasındadır. Dinsel inancı devletin dini olarak anayasada Lutheryan Mezhebi olarak belirtilmiş olsa da Danimarka dünyada ateistler ve agnostikler oranının en fazla olduğu 4.ülke sıralamasındadır. Yüzde 30’u Tanrı’nın varlığına inanırken yüzde 19’u ‘Tanrı ve hayat gücü gibi yaratıcı varlıkların’ olmadığına inanmaktadır. Lutheryanlar, Alman din bilimci martin Luther’in öğretilerini temel olarak alan bir mezheptir. Kuzey Avrupa, İskandinav ülkeleri ve Almanya bu mezhebi benimsemiş ülkelerin başında gelmektedir. Resim ve heykellerin kilisede bulundurulmasına karşı çıkmamasına rağmen Lutheryan mezhebinde İncil’de yer almayan Meryem Ana’ya ve azizlere dua etmek yasaktır.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.