Grammy Ödüllü ‘DJ Guetta’ Türkiye’ye Geliyor.
17 Mart 2013 Pazar - 12:01     1.996 kez okundu.    
Grammy Ödüllü ‘DJ Guetta’ Türkiye’ye Geliyor.

Grammy Ödüllü ‘DJ Guetta’ Türkiye’ye Geliyor.

Dünyanın en başarılı DJ’lerinden elektronik müziğin Grammy ödüllü isimlerinden David Guetta 4 Mayıs 2013 Cumartesi Sarıyer Life Park’ta müzikseverlerle bir arada olacak.

1967 yılında Paris’te doğan David Guetta ‘DJ’lik mesleğini milyarlarca ışık yılı öteye götüren yetenek’ olarak tanımlanmaktadır. Elektromekanik donanımla yapılan müziğe elektronik müzik denir. Hammond, synthesizer, elektrogitar gibi enstrümanlar örnek olarak verilebilir. Elektromekanik düzeye gelene kadar müzisyenler teknolojik araçları müzikal amaçlar için kullanmaya çalışmışlardır. İlk mekanik enstrüman Thaddeus Cahill tarafından 1897’de üretilmiştir. Telharmonium adı verilen bu enstrüman kullanım güçlüğü nedeniyle yaygınlaşamamıştır. Bir vagon büyüklüğünde olan enstrüman 7 ton ağırlığında bulunmaktadır. Enstrümanın 1907 yılında yapılan modeli ise 200 ton ağırlındadır. 1919 yılında Profesör Leon Theremin ilk elektronik icat olarak sayılan Theremin’i ortaya çıkarmıştır. Ardından Ondes Martenot geliştirilmiş ve bir çok Fransız müzisyen tarafından kullanılmıştır. 2.Dünya Savaşı sırasında Almanya’da kasetçalar icat edilmiştir. Kasetçalarlar o dönem müzikleri bestelemek için kullanılmıştır. Doğal ve elektronik müzik aletlerinin seslerinin kaydedilip düzenlenmesi ile bir çok beste çalışmaları yapılmıştır. Theremin ve Ondes’ten sonra ilk bilgisayarlı müzik Max Mathews tarafından ‘Music 1’ adıyla ortaya çıkmıştır. İkinci elektronik çalışma RCA firması tarafından synthesizer olarak üretilmiştir. Elektromüzik türlerinin başlıcaları ambient, downtempo, İllbient, asit caz, breakbeat, big beat, funky breaks, Euro dance, dance club, dub step, jump up, progressive elektro, progressive trance, tech step, hard trance’i sayabiliriz. Ambient müzik ritm içermeyen melodik ve uyumluluk içeren bir tarzdır. Down tempo ve trip hop’ta tutkulu vokalle ve acı, hüzün dolu hislere hitap etmektedir. Asit caz, caz müziğini geleceğe taşımış elektro tarzıdır. Jamiroqai, Gotan Project, Fauna Flash gibi önemli gruplar tarafından bu tarz uygulanmaktadır. Progressive elektro’da genellikle sözlü olmayan vokaller kullanılır. Soprano sesler enstrüman olarak kullanılmaktadır. Dance Club elektronik müziğin en popüler alanıdır. Sasha, David Guetta, Yves Larock, Akcent dance club tarzını kullanan önemli isimler arasındadır. Big Beat’ler akılda kolaylıkla yer eden melodileriyle parti müziklerinin vazgeçilmezidir. Dub step’te tamamen bas seslerden oluşan düşük volümle davul sesleri kullanılan aksak ritimlerle bezenmiş müzik tarzıdır. Break Beat’lerin kökeni Hip-Hop’a dayanmaktadır. 4/4’lük vuruşlarla house ve benzeri müzik tarzlarına alternatif olarak ortaya çıkmıştır.

icon Etiketler:
Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.