Grunge
2 Eylül 2009 Çarşamba - 13:13     7.826 kez okundu.    
Grunge

Grunge müzik, Seattle’da ortaya çıkmış olan alternatif rock müzik türüdür. Grunge hayat tarzından da bahsedebiliriz. Sözlük anlamı “kirli, dağınık” olan Grunge’ın isim babası ise Mudhoney’in solisti Mark Arm’dır. Bu müzik türü Seattle soundu olarak tanınır.

  Bu tarz müziği benimsemiş gruplar, öfkesini hardcore’dan, vuruculuğunu punk’tan, güçlü sound’unu heavy metal’den almıştır. Tek bir müzik türünden farklı olarak bu gruplar kendi özelliklerini de ekleyerek ortaya koydukları bir müzik tarzı oluşturmuşlardır.  Grunge’a “Seattle sound’u” denir ama tüm grunge grupları Seattle’lı değildir. Farklı bölgelerden de Seattle soundunda müzik yapan gruplar vardır.

 

 

   Kirli tonlu, distortion’lı ve feedback’li gitarlar, güçlü davullar ve melodik sayılabilecek bir vokalden oluşan bu rock türü gençler arasında hem müzik tarzı hem de hayat tarzı olarak hızla yayıldı.  1980′lerin sonu 1990′ların başında popüler olan bu müzik akımı, 1991 ve 1994 yıllarında en parlak dönemini yaşar.  Müzik tarzı olarak grunge Punk’dan daha ağır Heavy Metal’den daha melodik bir yapıdadır. Alice in Chains, Nirvana, Mudhoney gibi gruplar bu tarzın temsilcileridir. Grunge, Nirvana ile en iyi dönemini yaşar ama Kurt Cobain’in ölümü ile grup dağılır ve Grunge’da popülerliğini yitirmeye başlar. Günümüzde ise grunge, post grunge dönemini yaşamaktadır.

 

    1991’de Nirvana’nın “Nevermind” albümü yayınlanır. İlk single ‘Smell Like Teen Spirit’ ise albümden iki hafta önce piyasaya girmiştir. “Smell Like Teen Spirit” umutsuz 90’lar gençliğinin sesi olur. Pearl Jam, Nirvana’nın “Nevermind” albümünden birkaç ay önce çıkardıkları “Ten”in patlamasıyla akımın en popüler iki grubundan biri olur. Soundgarden Grubu ise üçüncü albümleri “Badmotorfinger”la ortaya çıkar ve dördüncü albümü “Superunknown”la grunge çağının en önemli albümlerinden birinin sahibi olurlar.  Grunge’ın dört büyük grubu arasındaki en depresif olan grup Alice İn Chain’dir.  Çıkardıkları “Dirt” albümüyle çok beğenilir ve 3 milyondan fazla satarlar. San Diego’dan Stone Temple Pilots da Seattle çıkışlı olmamasına rağmen grunge tarzında kendini göstermiş bir başka gruptur.

 

     Grunge rock diye tanımlanan ve rock müziğin bir kolu olan bu tarz müzik, hardcore punk, heavy metal ve indie rocktan etkilenmiştir. Şarkı sözleri genel olarak agresif, içe dönük, öfke ve üzüntü içeren, umursamaz ve depresif sözlerdir. Şarkı sözlerindeki öfke, korku, keder, yalnızlık sıkıntı temaları dikkat çekicidir. Pearl Jam, Soundgarden, Temple of the Dog, Alice in Chains gibi gruplar bu türün öncüsü olmuştur.  The Melvins’in farklı sound’u grunge’daki en büyük etkilerden biridir. Grunge’ın ilk dikkatleri çeken farklı videosu ise Soundgarden’ın “Flower” parçasıdır.

 

        Farklı olarak arada hiciv içeren sözlü parçalar da yapılmıştır. Nirvana ‘nın “In Bloom” parçası buna en iyi örnektir. Grupların şarkı sözlerindeki tema benzerliği gibi hayranlarıyla ilişkileri ve müzik endüstrisi ne karşı tutumları da benzerdir. Grunge mantığı, markaların, mevkilerin her şeyin üzerinde görüldüğü bir anlayışa karşı çıkar. Hayattaki düş kırıklıkları, umutsuzlukların anlatıldığı şarkılar ve buna uygun sade sahne performanslarıyla samimi ve içten bir tarz olarak bu akım hayran toplamıştır.  Ama birçoğu piyasaya girdikten sonra kaybolmuşlardır, tutunabilenlerin sayısı azdır.

 

     Grunge hayat tarzı, dağınık, boş vermiş, ilgisiz bir tarzdır. Kıyafetler eski, yırtık ve yamalı kotlar ve oduncu gömlekleri olarak tercih edilir. Oduncu gömleği, grunge giyiminin sembolü olmuştur.  Bu tarz müzik, hayat tarzları ve üst üste giyilen tişörtlerin, özensiz kıyafetlerin yanı sıra uyuşturucu kullanımı ile de anılır olmuştu.

 

     Glam rock’ın ardından patlayan grunge rock kendi halinde bir tarz olarak devam ederken popüler kültür tarafından da benimsenir. Grunge akımı tarihi olarak bitti dense de günümüzde pek çok grubu etkilemiş ve sürmekte olan bir akımdır. Gerek şarkılarda gerek hayat biçimlerinde grunge etkileri güçlü olarak devam etmektedir.  Alternatif sound’u ve  punk’ı günümüz dinleyicisine taşıyan grunge, Amerika’da Green Day ve Offspring gruplarının önderliğini yaptığı  yeni kuşak grupların  popüler olmasını sağlamıştır. İngiltere’de ise gitara düşkün bir müzik sever kuşağı oluşturmuştur. Blur, Pulp, Oasis, Ash, Supergrass gibi gruplar adlarını duyurmayı başarır ve piyasada kalıcı olurlar. 1990’lı yılların ortalarından itibaren Avustralyalı Silverchair ve İngiliz grup Bush gibi gruplar Seattle sound’unu devamını sağlar. İlerleyen yıllarda Amerika’da Creed, Nickelback gibi gruplar da piyasaya girerler. Ama tarzları daha yüzeysel bir grung rocktır. Bu nedenle diğer gruplar kadar başarı sağlayamazlar. Ancak 2000’ler rock müziğini heyecanlı ve aktif yapan, The Strokes’la başlayan retro akımının birçok grubuna gitarı sevdiren, insanların punk müziği anlamalarını sağlayan grubun, Nirvana olduğunu kesindir. Bu akımın günümüzde etkileri hala devam etmekte, birçok müzik türünde ve grupta grung rock sürmektedir.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.