Güzin Gürel & Sedat Gürel Sanat ve Bilim Vakfı 20.Yılında
25 Kasım 2012 Pazar - 11:46     2.253 kez okundu.    
Güzin Gürel & Sedat Gürel Sanat ve Bilim Vakfı 20.Yılında

Güzin Gürel & Sedat Gürel Sanat ve Bilim Vakfı 20.Yılında

Yirminci yılında genç yeteneklere bilim ve sanat alanlarında eğitim ve kariyer olanakları sağlayan Güzin Gürel & Sedat Gürel Sanat ve Bilim Vakfı 9 Aralık 2012 Pazar günü Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası’nda saat 20:00’de destek verdiği sanatçıların eşliğinde kutluyor.

On opera sanatçısı solistin katılacağı kutlama konserinde Don Giovanni (Mozart)’den, Don Carlos (Verdi)’a, Aşk İksiri (Donizetti)’den, Sevil Berberi (Rossini)’e ünlü opera şarkıları seslendirilecek. Konserde Strauss, Offenbach, Delibes, Bellini, Strauss ve Lehar’ın opera eserleri de yer alacak. Opera, mitolojik veya tarihi konuları işleyen drama ağırlıklı, müzikli ve teatral sahne sanatı dır. Klasik Batı müziği formunun en önemli ögelerinden biridir. Teatral yapısının yanı sıra iyi bir müzik eseridir. Dans ögesi de opera formunun içerisinde zaman zaman görülür. Orkestra veya müzik topluluğu eşliğinde sahnelenen opera eserlerine ‘libretto’ denir. Opera eserleri müzik eşliğinde söylenen sözlü eserlerdir. Arya, düet, quartet, quintet ve terzet söyleyiş türleri olarak bir veya birden fazla kişinin konuşma ve düşüncelerini anlatır. Resitatif sanatçının konuşma şeklinde söylediği şarkılardır. Koro ise genellikle eserin konusunu kamu vicdanında değerlendirir. Örneğin; hikaye bir köyde geçiyorsa olaya tanık olan köylüleri, hikaye bir mekanda işleniyorsa ev halkı (hizmetçiler, dadı, kahya vs.) gibi hikayenin baş ve yan kahramanlarından bağımsız olarak kamu vicdanı nı seslendirirler. Opera eserleri başlarken orkestra tarafından çalınan giriş müziğine ‘uvertür’ denir. Eser içinde zaman zaman şarkısız orkestra müziğine de yer verilir. Opera’nın doğum yeri İtalya’dır. Rönesans’ın başkenti Floransa’da 1594 yılında sahnelenen ‘Dafne’ ilk müzikli sahne eseridir. Floransa’da müzisyen ve şairlerin birleşerek müzikli eserleri ortaya koyma fikri eski Yunan oyunlarından gelmiştir. Opera’nın gelişmesi 1607’te Claudio Monteverdi tarafından orkestranın ön plana alınarak, seslerin zenginleştirilmesiyle başlamıştır. Burjuva toplumunun da desteğiyle sanatçılar birçok arya besteleyerek, söz yazmışlardır. 30 yılın ardından Venedik’te ilk opera binası açılarak, koro ikinci plana alınmış ‘Venedik tarzı opera’ doğmuştur. 17.yüzyıl sonlarında Napoli kenti opera sahnesinde başrol alır. 19.yüzyıl operanın en büyük gelişme gösterdiği dönemdir. Komik opera (opera buffa), Donizetti, Mozart ve Rossini tarafından bestelenen eserlerle ortaya çıkan bir tarz olur. Opera, tüm Avrupa’ya kısa zamanda yayılır. Almanya, İngiltere, Fransa ve Rus operaları günümüze kadar değerli ve sevilen eserler sahnelediler. 20.yüzyılda çağın bestecileri yeni tarz arayışlarıyla operaya caz ve romantizmi katar.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.