Haliç’te Barbaros Balesi
26 Eylül 2010 Pazar - 10:23     3.472 kez okundu.    
Haliç’te Barbaros Balesi

Haliç’te Barbaros Balesi

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti etkinlikleri kapsamında Devlet Opera ve Balesi işbirliğinde çağdaş dans ve drama eseri Barbaros Balesi dün akşam saat 20:30’da Haliç Kongre Sarayı’nda başarılı bir çalışmayla sahneye kondu.

Türk- Osmanlı tarihinin Kaptan-ı Deryası, Büyük Türk Akıncısı Barbaros Hayrettin Paşa’nın Preveze Deniz Zaferi’nde Andrea Dorya’ya karşı kazandığı zaferi, Barbaros’un hayatını, Barbaros kardeşleri ve kardeşlerinden Oruç Reis’in ve Barbaros Hayrettin’in ölümünü çağdaş sanatlar la dramatize ederek anlatan eser büyük beğeni toplayarak ayakta alkışlandı. İstanbul teması nı denizi, rüzgarı ve iki kıta arasında denizle bağlantılı yaşayan insanların çağımızda ve 1500’lü yıllardaki duygusal bakışını, hedef ve savaşlarını bağlantılar sağlayarak anlatabilmiş bir eser olarak uzun yıllar sahneye konabilecek ve Türk dansı nı, edebiyatını ve tarihini yurtdışında da temsil edecek güçte bir eser olarak hayranlık uyandırdı. İki perdelik eserin müziklerinde Mercan Dede zaman zaman tanbur, ney, kanun ve ud seslerine de yer vererek, klasik Türk müziği ezgileriyle esere farklı bir anlam katmış ve eser değer olarak bir kat daha büyümüştür. Eserin başarılı koreografisini Beyhan Murphy yaptı. Kostümler İsmail Dede’ye ait tarihten çizgileriyle, olayları çok iyi anlatan, konuşan kıyafetler olarak göze çarpıyor. Eser daha da oturacak sahnede, yıllandıkça daha da büyüyecek gözlerde ve ruhlarda. Bedenleriyle konuşan dansçıların dili müzik oluyor sahnede. Müziğin, ritmin doruğa çıkardığı duygular ise bedenlerde mana buluyor. Mercan Dede 1966 yılında Bursa’da doğdu. Tasavvuf müzik ustalarıyla uzun yıllar çalışan sanatçı bendir, def, ney, davul ve panflüt çalıyor. Ayrıca vokal çalışmaları da bulunmaktadır. Hocaları ney ustası Nezih Uzel ve Ömer Erdoğdular’dan aldığı eğitimin yanı sıra ebru öğrendiği usta sanatçı Niyazi Sayın’dan ve ekolünden çok etkilendi. 1997 yılında Kanada’da yüksek lisans eğitimi yapmak için bulunan Mercan Dede aynı okulda öğretim üyeliğine devam etti. Müzik çalışmalarına yoğunluk verme kararı alan sanatçı Sufi düşüncesini müziğine katarak farklı kültür ve inançlardan olan insanları daima bir araya getirme hedefini ortaya koydu. Çalışmaları halen büyük beğeni ve ilgi toplayan sanatçının Anadolu ve Müziğimiz isimli çalışması İlköğretim 7.sınıf ders müfredatlarında bulunmaktadır.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.