Harbiye Açıkhava Yaz Konserleri
28 Haziran 2011 Salı - 11:19     2.362 kez okundu.    
Harbiye Açıkhava Yaz Konserleri

Harbiye Açıkhava Yaz Konserleri

İstanbul’un en popüler konser mekanlarından Harbiye Açıkhava Tiyatrosu Cemil Topuzlu Sahnesi 2011 Temmuz’unda müzikseverlere severek dinledikleri ve hayran oldukları yıldızları yağdıracak.

 Sertap Erener, Gloria Gaynor, ENBE Orkestrası, Zuhal Olcay, Demir Demirkan, Bülent Ortaçgil, Gökhan Tepe, Feridun Düzağaç, MFÖ Harbiye Açıkhava’da 8- 11 Temmuz 2011 tarihleri arasında Yaz Konserleri etkinliklerinde sanatçıların birbirinden sevilen şarkılarıyla müzik ziyafeti çekecek. İstanbul’un nadide ilçelerinden Harbiye’de önce Açık Hava Tiyatrosu ardından da konser sahnesi olarak faaliyet gösteren gözde mekana adı verilen Cemil Topuzlu 1868- 1958 yılları arasında yaşamış ünlü bir Türk cerrahı, Profesör ve Modern Cerrahi’nin ülkemizdeki kurucularındandır. 1880 yılında Şam’da Askeri Rüştiye Mektebi ’ni ve ardından 1886 yılında Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane’yi başarıyla bitiren Prof.Cemil Topuzlu cerrahi eğitiminde uzmanlığını tamamlamak üzere Fransa’ya gönderildi. Paris’te St.Louis Hastahanesinde asistanlığını tamamlamasının ardından, İstanbul’a Haydarpaşa Askeri Hastahanesi’nin Hariciye Servisi ’ne şef olarak atandı. Mezun olduğu Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane’de eğitmen olarak çalışmaya başlayan ünlü cerrah Üsküdar Bağlarbaşı’ndaki Zeynep Kamil Hastahanesi ’ni yeniden düzenledi. Şişli Etfal Hastahanesi’nde de bir müddet görev yaptıktan sonra saray cerrahı olarak II.Abdülhamit döneminde hizmet verdi. Ancak II.Meşrutiyet’in ilanıyla askerlik rütbesi düşürülen Cemil Topuzlu görevinden istifa ederek, 1909- 1910 yılları arasında Tıp Fakültesi’ni kurdu. 1912 yılında İstanbul Şehremini yani Belediye Başkanlığına iki kez seçilen Topuzlu, siyasetten de ayrılarak 1924 yılında tıp alanındaki hizmetlerine devam etti.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.