Harbiye Muhsin Ertuğrul’a ‘Şark Dişçisi’ Geldi!
27 Aralık 2013 Cuma - 09:53     1.459 kez okundu.    
Harbiye Muhsin Ertuğrul’a ‘Şark Dişçisi’ Geldi!

Harbiye Muhsin Ertuğrul’a ‘Şark Dişçisi’ Geldi!

19.yüzyıl Osmanlı döneminin Ermeni mizah yazarlarından Hagop Baronyan’ın kaleme aldığı ‘Şark Dişçisi’ müzikali 27- 28 ve 29 Aralık 2013 günleri Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde sergilenecek.

Oyun, ironik bir dille anlatılan aile ilişkilerinin, eşlerin, çocukların, eski ve yeni aşkların yarattığı kaosu müzikli, eğlenceli, şenlikli bir şekilde anlatmaktadır. Evlilikte sadakat konusu yüzyıllardan bu yana evlilik uzmanlarının, aile psikologlarının içinden çıkamadığı ve belli esaslara dayandıramadığı bir durumdur. Bu konu hakkında uzmanlara sorulan sorular, yazılan makaleler, eşler üzerinden yola çıkılan araştırmalarda varılan sonuçlar evlilik kurumu nun içinden çıkamadığı bir açmazdır. Kökeni çok eşliliğe dayanan sorunu tıp dünyası fareler üzerine yapılan araştırmalarla çözmüştür. ‘Şimdi sırada insan mı var?’ sorusunu akla getiren çalışma Amerika’nın Atlanta kentinde Emory Üniversitesi’nde çok eşlilikler i bilinen fareler üzerinde gerçekleşmiştir. Başarılı olan deneyin sonucunda fareler artık ortak yaşam alanlarında kendilerine tek eş seçerek onlarla cinselliği ve paylaşımı yaşadıklarını gözlemlemişlerdir. Dünya tıp otoritelerinin tartışmaya başladığı konuyu Kocaeli Üniversitesi Gen Terapi Merkezi Başkanı Prof. Dr. Erdal Karaöz, etik olduğu henüz kanıtlanamayan ve dünyada yasak olan bu çalışmanın insanlar üzerinde de uygulanabileceğinin altını çizmiştir. Ancak Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden prof. Dr. Tuncay Özgünen’in yaptığı açıklamaya göre aslında insanın doğasında çok eşli olduğu, tek eşliliğin ise öğretilebilir olduğunun da altını çizmiştir. ‘Ben çok eşliliği istemiyorum, genlerimle oynansın’ diyen bir insanda kişilik bozukluğu vardır.’  şeklinde bir nevi uygulamaya karşı bir açıklama yapmıştır. Aile Sağlığı Araştırma Derneği uzmanlarınca yapılan açıklamaya göre ‘Asla Don Juan doğulmaz, Don Juan’lık öğrenilir ve bir kişilik özelliği haline gelebilir’ demiştir. Buna bağlı davranış kalıplarının 5- 6 yaştan itibaren aile içinde öğrenildiğini belirten uzmanlar cinsel kişiliğin gelişmeye başlama aralığı olan 3- 6 yaş arasındaki çocukların aile içi ve ailenin sosyal ilişkileri ve düzeni konusunda hassas olmaları gerekliliğini de belirtmişlerdir. Sorun ‘ahlak’ kavramı üzerinden tartışıldığında kavramın ne olduğu ve ‘sadakat’ ile bağlantısı çok iyi bilinmelidir. Ahlak, neyin doğru, neyin yanlış olduğu üzerinde duran bir ilkeler bütünüdür. Kültürde, sanatta, dinlerde, felsefi topluluklarda, aile ve sosyal yaşam içinde davranışların yargı ve ilkeler sisteminde incelenmesidir. Ahlaki uygulama ve kavramları reddedenler ‘dejenere’ olarak tanımlanmaktadırlar. Yalan söylemenin, hırsızlık yapmanın, dedikoduculuğun ahlaki olmaması kadar eşi aldatmanın ve sadakatsizliğin aldatılan kişi nezdinde bir ahlak problemi yatmaktadır. Tüm toplumdan, bir kişiye kadar etki eden tüm ahlaki sorunlar bir başlık altında toplanmıştır. Sadakatsizlik ve aldatma sorunu tüm dünya hukukunda olduğu gibi ülkemizde de medeni kanun çerçevesinde yasalarla sınırlanmıştır.

icon Etiketler:
Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.