Haydi Çocuklar ‘Bremen Mızıkacıları’ Müzikali’ne
22 Mart 2013 Cuma - 11:05     2.520 kez okundu.    
Haydi Çocuklar ‘Bremen Mızıkacıları’ Müzikali’ne

Haydi Çocuklar ‘Bremen Mızıkacıları’ Müzikali’ne

İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin çocuklar için müzikal olarak sahneye koyduğu Grimm Kardeşler’in ‘Bremen Mızıkacıları’ masalı (fabl) 24 Mart 2013 Pazar günü saat 11:00 ve 14:00’de Kadıköy Süreyya Operası’nda sahnelenecek.

Hayvanların insanlar gibi konuşarak, düşünerek okuyucunun bir ders çıkarması için yazılan masal türüne ‘fabl’ denir. ‘Bremen Mızıkacıları’ sahipleri tarafından eziyet gören eşek, köpek, horoz ve kedi’nin serüvenini anlatır. Zulümden kaçan dört arkadaş Bremen şehrine gidip müzisyenlik yapmak isterler. Gece yarısı bir anne ve kızın evinin önünden geçmektedirler. Hırsızların girdiği evin önünde dört arkadaş tek vücut olurlar. Eşeğin sırtına köpek, köpeğin sırtına kedi, kedinin sırtına horoz biner. Canavarı andıran silüetleri ve birbirine karışan sesleriyle hırsızları korkutup kaçırırlar. O günden sonra kendilerine minnet duyan anne ve kızın evinde yaşamaya başlarlar. Bremen, Almanya’ya bağlı bir eyalettir. Büyük ve işlek limanlarıyla gelişmiş bir sanayii kentidir. Weser ırmağı kıyısındaki Bremen kentine ulaşmak için ırmaktan geçemeyecek kadar büyük gemiler mallarını mavnalara boşaltarak Bremen’e ulaştırmaktadırlar. Limanlar, tersaneler, atölyeler ve demiryolları kentte kilometrelerce yer tutmaktadır. Bremen kenti tarihi dokusunu da titizlikle korumakta ve turistlerin ilgi odağı haline gelmektedir. 787’de Şarlman’ın yönetiminde iş merkezi haline gelen kent parke döşeli sokakları, sivri çatıları, kafes pencereleri ile 500 yıllık evleri hala ayaktadır. 800 yıllık tarihe sahip St. Peter Katedrali, tüccarlar evi ve Rönesans’tan kalma belediye binası ünlü tarihi mekanlarıdır. ‘Avrupa’nın bahçe kenti’ olarak tanımlanan güzel ve çok şirin evler bulunmaktadır. Bremen’den dış ülkelere pirinç, tütün, şarap, pamuk, yün ve kömür satılmaktadır. İmparator Şarlman tarihte Kutsal Roma Cermen İmparatorluğu’nun kurucusudur. Şarlman Avrupa’da büyük savaşlar kazanarak birçok derebeylik, dükalık ve prenslikleri yağmalamış ve fethetmiştir. Şarlman ordu komutanlarının yanına her sınıftan bir papaz yerleştirmiştir. Amacı; bir ağaç kütüğüne tapan barbar Saksonlar’ı Hristiyanlık dinine çevirmektir. Yirmi yıl süren savaşlar sonunda tapınakları yıkarak kiliseler ve manastırlar inşa eden Şarlman savaşını zaferle sonuçlandırmıştır. Ancak aynı esnada bir büyük ordu da Avrupa’yı fethetmeye çalışmaktadır. Müslüman Araplar, İspanya’ya kadar gelerek Endülüs Emevi devletini kurmuşlardır. Otuz yıl boyunca Araplarla yaptığı savaşlar sonucunda İspanya’nın küçük bir bölümünü Barcelona bölgesini ele geçiren Şarlman Kutsal Roma İmparatorluğu’nu kurmuştur. İmparator Şarlman okuma yazmayı gençlik yıllarında öğrenmiştir. Bir belgeye imza atmak gerektiğinde adını yazamadığı için haç işareti koymaktadır. Kırk altı yıllık Roma hükümdarlığı sırasında dini eğitim kurumları açmış, adliye sistemini yeni kanunlarla kurmuş ve okullar inşa ettirmiştir. 814 yılında vefatı üzerine naaşı mumyalanarak tacı, incili, asası, kalkanı ve imparator elbisesiyle gömülmüştür.

icon Etiketler:
Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.