Haydi Şan’cılar Lied Yarışması’na
5 Mayıs 2010 Çarşamba - 10:52     2.498 kez okundu.    
Haydi Şan’cılar Lied Yarışması’na

Haydi Şan’cılar Lied Yarışması’na

Kadıköy Süreyya Operası’nda 31 Mayıs 2010 Pazartesi Sedat Gürel- Güzin Gürel Sanat ve Bilim Vakfı’nın düzenlediği Uluslar arası Lied Yarışması gerçekleşecek.

Yarışma bir günde sonuçlanacak ve yarışmacılar sekiz eseri aralıksız okuyacaklar. Lied’ler orijinal lisanlarında ve ezberlenerek icra edilecek. Başvuruların 1 Nisan – 20 Mayıs tarihleri arasında İstanbul Devlet Konservatuarı sekreterliğine yapılıp, bayanların 30 yaşından, bayların ise 32 yaşından gün almamaları şartı bulunmaktadır. Eser formları iki romantik, iki klasik, iki çağdaş, iki post- romantik lied, chanson ve song Türk eseri veya tüm uluslardan seçilebilmektedir. Lied ne demektir? Bu sorunun cevabını ise merak edenler için yanıtlayalım. Lied’ler kendilerine has yapı özellikleri bulunan edebi bir değer taşıyan, duygusallığın yoğun olarak işlendiği şarkı formlarıdır. Lied’ler ses eğitimleri sürecinde uzmanlaşmak adına bir mihenk taşıdır. Brahms, Schumann, Schubert, Mahler gibi önemli bestecilerin büyük bestelerinin bir özeti gibidir adeta lied’ler. Sayfalarca bestelenen bir konçerto veya senfonik eser kadar müzikal vurguları ve estetiğiyle sanatsal etki ve değeri bulunan, temalarının kalıcılığı, coşkusuyla bir şancının ses büyüklüğü ve tonuna en anlam katan etkin eserlerdir. İyi bir lied icracısı olmak için iyi bir eğitim, teknik kuvvetlilik ve eserin duygusal yapısını iyi anlamak gereklidir. Lied’lerin icrasında duygu yüklülüğüne karşın abartılı nüanslara yer yoktur. Dinleyene anlatılması gereken duygunun (kaygı, üzüntü, sevinç, aşk, mutluluk gibi) mükemmel şekilde anlaşılması ve özümsenmesi eserin iç düzeninin bozulmadan icra edilmesine bağlıdır. Lied’lerin müzikaliteleri çok yüksek şarkı formları olarak daha geniş bir dinleyici kitlesine ulaşmasını diliyoruz.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.