Heavy Metal
2 Eylül 2009 Çarşamba - 14:43     3.082 kez okundu.    
Heavy Metal

1964 – 1967 yıllarında blues ve rock türünü birleştiren, davul ve gitar ağırlıklı bir müzik türüdür. Hard rock müzik türüne yakındır ama biraz daha sert bir yapıdadır. 1980 ’li yıllarda heavy metal müzik iyice popülerlik kazanmıştır.

Heavy Metal tarz olarak başkaldırıyı, isyanı temsil eder. 50 ‘ler 60 ‘lar ve 70 ‘lerde ki savaş, nükleer atışmalar, çevreye ilişkin konular, politik ve dini içerikleri işlerler. Heavy Metal müziğin başlangıcı Black Sabbath Grubu’dur. Hatta Led Zeplin Grubu için de ilk heavy metal müziğin temellerini atan grup diyebiliriz.  The Kinks Grubu’nun  “You really got me” ve Who Grubunun  “My Generation”  parçası bu müziğin ilk örnekleri olarak kabul edilmektedir.  İlk Heavy Metal şov yıldızı ise 1965 yılında parlayan “The Spiders” grubunun solisti olan Alice Cooper ‘dı. Yine de heavy metal tarzı, esas çıkışını Alice Cooper ‘ın 1971 ‘deki “Love ıt to death” albümü ile yapar. 

 

Zamanla heavy metal müzik yayılmaya başlar. Farklı gruplar farklı türleri denerler. Led Zeppelin, Vanilla Fudge, Iron Butterfly, Grand Funk Railroad, Free, Uriah Heep, Mountain, Humple Pie, Bloodbock, Black Widow, Cactus ve Black Sabbath gibi gruplar 1966 ve 1970 yılları arasında ortaya çıkarlar. Temeli Rock’N'Roll ve Blues olan bu sert müzik, çiçek çocuklar döneminin ardından enerjik ve hareketli şekilde damgasını koyar. Eric Clapton’un kurduğu Cream Grubu ve Jimi Hendrix Experience Grubu heavy metal’in ilk ticari gruplarındandır. Jimi Hendrix gitar dehası olarak sololarıyla yükselir. Bu dönemlerde piyasaya giren Rush ve Van Halen Grupları iyice piyasaya oturur ve gençler tarafından çok beğenilir. Ayrıca gene bu dönemde Janis Joplin ve Doors grubu da rock severlerin gözünde ilah konumunu alırlar.

 

Bir süre sonra heavy metal müziğe satanik öğeler ve etkiler girer.  İngiliz grubu olan Black Sabbath ve Led Zeppelin’in solistliğini yapan Jimmy Page bu satanik akımın öncülerinden olur.  Black Sabbath’ın şarkı sözlerinin temaları doğrudan mistik unsurları içermekteydi. Özellikle Ozzy Osbourne siyah pelerin giyip, elinde tuttuğu şamdanıyla hayranlarına korku saçarak kendine hayran bırakmıştır.

 

1970 ‘li yıların ortalarında, iki gitaristle çalan Judas Priest, deneysel cesareti ile Queen, blues’u şarkılarında kullanan Aerosmith, sahne şovlarıyla Kiss ve Blue Oyster Cult farklı teknikleri de beraberlerinde getirerek piyasaya girerler.  Judas Priest’in iki gitaristle çalışması dikkat çeken unsurlardandır.   

 

1970 ’li yıllarda heavy metal müzik yapan gruplar yavaş yavaş dağılmaya başlar. Kiss ticari kaygılara kendini kaptırarak popülerliğini yitirir.   Aerosmith, Thin Lizzy ve Black Sabbath, uyuşturucuya saplanıp kalırlar. Deep Purple’ın yıldızı sönmeye başlar. Led Zepplin ’in davulcusu John Bonham’ın  ölmesiyle grup dağılır. Bu arada Judas Priest ve Queen’in başarısı devam etmektedir. Bu dönemde yeni çıkan gruplardan sadece bazıları popüler olabilmişlerdir.  Bu gruplardan AC/DC ve Rush başarılı grupların başında olmuşlardır.

 

Bu dönemlerde heavy metal müziğe alternatif olarak Punk müzik çıkar ve heavy metalin bir süreliğine yerini alır. Pek çok grup punk müzik yapar ve gençler arasında popüler olur. Bir süre sonra Motorhead isimli bir grup piyasaya girer. Bu grup ilk albümü olan “On Parole” yi 1976 yılında yapar. Bu albümden sonra çıkardıkları albümlerinde ilk olarak “pedal to the metal” adı verilen gitar pedallarını kullandıkları bir teknik geliştirirler. Bu teknik, günümüzde Thrash-Spreed-Power metal olarak bilinen akımın ilk sinyalleridir. Thrash metal, 1970′lerin sonları ve 1980′lerin başlarına dayanmaktadır. Bu dönemde heavy metal ve Hardcore Punk müzik akımlarının bazı özelliklerini alarak, kaynaştırarak yeni bir müzik türü olarak ortaya çıkmıştır. Thrash metal, benzer bir diğer tür olan Speed metal`e göre çok daha saldırgan özellikler içerir. Hatta bugün heavy metalin bir türü olan Death Metal ‘in ilk örnekleri bu dönemlerde verilmiştir.  Motorhead farklı tekniğiyle hem punk severlerin hem de metal severlerin ilgisini çekerek beğeni kazanmıştır. Heavy metalle punk arasında bir sound yakalayabilmişlerdir. Hatta Hardcore denilen yeni bir soundun doğmasına yol açmışlardır.

 

İngiltere’de bunlar olurken Amerika’da 1980′lerde, Pop/Glam Metal isimli farklı bir tarz yayılmaya başlar. Gitarları heavy veya thrash metal gibi distorşınlı (bozulmuş) değildir ve vokalleri death veya black metal gibi brutal değildir. Çünkü bu tarz, pop etkileşimli heavy metalin bir alt türüdür. Gitarlar hard rock’ın biraz daha sertleştirilmiş halidir ve vokaller ise daha çok ince çığlık biçimini almıştır. 1978′de kurulan Van Halen Grubu 1980’li yıllarda dünyaca ünlü bir glam metal grubu haline gelir. Ayrıca bu dönemde tam olarak pop-glam metal tarzıyla Bonjovi çok popüler olur.

 

Belli bir süre sonra Pop/Glam Metal akımı da sıradanlaşır ve farklı tarz beklentileri yükselir. Guns’N'Roses, Glam / Pop Metal tarzını temsil eden bir grup olarak çıkar. Pop/Glam Metal gibi tarzlarla müzikteki değişim sürekli yumuşamaya yönelikken birden Motorhead’in temellerini attığı  Thrash, Speed ve Power Metal tarzı patlar. Bu konuda da Metallica öncü gruplardan olur.   Metallica farklı yapıda bir müziği ortaya koyar. Davulda Twin-Pedal tekniği devreye girer, vokal önem kazanır. Bu dönemde Slayer, Anthrax ve Megadeth Grupları da bu sert metal tarzını benimser.

 

 Metallica’nın eski gitaristi Dave Mustaine tarafından kurulan Megadeth Grubu, daha sonra Techno-Thrash olarak da adlandırılan, karışık tempo içeren farklı bir türü ortaya koyar. Bu arada Anthrax da daha sert ve ritimsel müzik yapmaya başlar. Ayrıca Rap müzik unsurlarını da deneysel olarak kullanmaktadır. Aynı dönemde Slayer ise dönemin en sert müziğini yapan grup olur. Müzikleriyle grup üyelerinin satanik imajlarını birleştirerek farklı bir yaratım sunarlar.

 

Trash Metal ve Speed Metal sonradan Death Metal tarzını yaratmıştır. Death Metal tarzında brutal vokal öne çıkar. Distorşınlı gitar kullanılır. Hellhammer, Death, Possessed ve Bathory’nin parçaları bu türün ilk örnekleridir.  Gitarlar mümkün olabildiği kadar sertleşir, davullarda Twin-Pedal tekniği kullanılır. Vokallerde ise brutal vokal tekniği iyice yayılır ve sevilir. Venom, Celtic Frost, Sodom ve Kreator gibi gruplar bu tarzın en iyi örnekleridir.

 

Bu dönemlerde Death Metal’in farklı bir uzantısı olan ve daha melodik gibi görünen, Black Metal tarzı müzik yapan gruplar çıkmaya başlar.  İnsanların dikkatlerini çekmeyi başaran Black Metal grupları daha melodik müzikler üretir. Samael, Satyricon, Cradle Of Filth ve Moonspell örnek olarak verilebilir. Bu gruplar genel olarak heavy metal müziğe pek çok yeni unsurlar eklemişlerdir.  

 

1990′ların başlarında ise Tiamat, Therion, Sentenced ve Cemetary gibi gruplar daha önce çaldıkları death metal tarzını daha progresive, doom ve klasik metal türleri içeren yeni bir tarz olarak sunmaya başlar. Witchfinder General, Trouble ve Saint Vitus, metal’e slow yaklaşımda bulunarak, metalle blues etkisini birleştiren en iyi gruplar arasında yer almıştır. Eski Death, Thrash ve Punk gruplarının üyelerinden kurulu olan Paradise Lost ve Cathedral Grupları doom metal’i tekrar popüler yapmıştır. 

 

Heavy metal yıllardan sonra yeni bir  tarz olarak benimsenmektedir. Dinlenen müzik ve gruplar bir hayat tarzı olarak görünür. Metal dinleyen gençlerin giyim tarzları genellikle siyah tişört ve siyah pantolon yaygındır. Siyah makyaj ve rahat giyim de bu tarzı benimseyenler arasında moda olmuştur. Erkeklerde uzun saçlar özellikle trash metal tarzı müzik dinlerken “headbanging” adı verilen müziğe uygun olarak baş sallama gençler arasında yaygındır.

icon Etiketler:
Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.