Hoca paşa Dans Tiyatrosu’nda Tarihi Bir Aşk Hikayesi
12 Eylül 2013 Perşembe - 10:08     2.682 kez okundu.    
Hoca paşa Dans Tiyatrosu’nda Tarihi Bir Aşk Hikayesi

Hoca paşa Dans Tiyatrosu’nda Tarihi Bir Aşk Hikayesi

Turist Rehberleri Birliği’nce (TUREB) ‘En İyi Otantik Yerel Etkinlik’ ödülünü alan İstanbul, Eminönü’nde bulunan 500 yıllık tarihi hamam bugünkü Hoca Paşa Kültür Merkezi’nde efsaneleşmiş bir aşk hikayesinin konu edildiği ‘Beyazgül’ balesi sergilenecek.

18.yüzyılda yaşanan bu aşk hikayesi Hollanda sefiri Cornelis Calkoen’le Osmanlı cariyelerinden Beyazgül’ün hüzünlü aşkını anlatıyor. İstanbul Devlet Opera ve Balesi (İDOB)’nin sahneye koyduğu ‘Beyazgül’ bale eserini İDOB’un baş dansçısı Oktay Keresteci koreografilerini ise Vildan Kavaklıgil ve Özge Kök yazmıştır. 360 derecelik video mapping gösterisiyle daha da görsel zenginlik kazanacak olan ‘Beyazgül’ balesi 30 kişilik kadrosuyla 9- 14- 23 ve 28 Eylül 2013 tarihlerinde saat 21:00’de Hoca Paşa Dans Tiyatrosu’nda bale ve müzik severlerin huzurunda olacak. Osmanlı İmparatorluğu’nun Lale Devri’ni yaşadığı dönemde Hollanda sefiri olarak atanan Cornelis Calkoen, Sultan Ahmet’in saray davetleri sırasında güzel cariye Beyazgül’lü görür. Birbirlerine aşık olan Cornelis ve Beyazgül, içinde bulundukları vaziyetler nedeniyle kavuşamamışlardır. İçine kapanan ve psikolojik sıkıntılar yaşayan Beyazgül saraydan azledilerek bir konakta hizmetçi olarak çalışmaya başlamıştır. Yıllar sonra Beyazgül’ün çalıştığı konakta karşılaşan ve birbirlerine kavuşan aşıklar 15 yıl Hollanda Sarayı’nda nikahsız bir beraberlik yaşamışlardır. Ancak bu birliktelikten rahatsız olan çevreler Hollanda sefirinin sürgüne gönderilmesine neden olmuşlardır. Mektuplaşarak birbirlerinden kopmayan aşıklar sefirin 20 yıl sonra affedilmesi üzerine kavuşmak için zaman saymaktadırlar. Ancak sefir Cornelis, İstanbul’a dönüş yolunda hayatını yitirmiştir. Günler ve aylar boyunca Hollanda Sarayı’nın kapısının önünde yatan Beyazgül, Cornelis’in kendisini unuttuğu düşüncesiyle hayal kırıklığı ve üzüntüden ölmüştür. Hollanda Sarayı bahçesinde heykeli dikilen Beyazgül’ün ruhunun sarayda dolaştığı söylenmektedir. Her yıl 14 Şubat Sevgililer Günü’nde Hollanda Sarayı’na gelen insanlar Beyazgül’ün heykelinin dibine çiçekler bırakmaktadır. Marlies Hoenkamp tarafından yazılan ‘İstanbul Hollanda Sarayı’ isimli kitap Türk- Hollanda dostluğunu anlatan ve ortak kültürel geçmişinden bilgiler veren bir eserdir. Kitap içeriğinde Hollanda Sarayı’nda yaşayan elçiler, aileleri, saray papazları ve saray ressamları nın hayatları ile ilgili yazılar, sarayda çıkan yangınlar, yapılan restorasyonlar ve Hollanda Sarayı’nda dolaşan güzel hayalete kadar tüm bilgileri içermektedir.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.