Hollanda Kraliyet Orkestrası İstanbul’da
29 Eylül 2012 Cumartesi - 09:49     2.436 kez okundu.    
Hollanda Kraliyet Orkestrası İstanbul’da

Hollanda Kraliyet Orkestrası İstanbul’da

İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı, Türkiye ile Hollanda arasındaki diplomatik bağlantıların 400.yılında Hollanda’nın ve dünyanın en büyük senfoni orkestralarından sayılan Kraliyet Concertgebouw Orkestrası’nın konuk alıyor.

Büyük orkestranın 400.yılı kutlama konseri, 10 Kasım 2012 Cumartesi günü Haliç Kongre ve Kültür Sarayı’nda saat 20:00’de başlayacak. Orkestra elemanlarının virtüöz seviyesinde çaldığı orkestra, 120 müzisyenden oluşuyor. Kuruluş tarihi 1888’den itibaren Mahler, Strauss, Stravinsky, Debussy gibi öneli bestecilerin şefliği eşliğinde çaldı. BBC Müzik Magazin tarafından müzik otoritelerince 2007’de ‘En İyi Orkestra’ seçildi. Aynı yıl Mariss Jansons şefliğinde 35.İstanbul Müzik Festivali’nin kapanış konserinde yer alan orkestra bu yıl Lorin Mazel’in yönetiminde yeniden müzikseverlerin huzurunda olacak. Orkestra şefliğinide 50 yılı aşkın 5000 konser veren şef Lorin Mazel 150’den fazla orkestraya şeflik görevi yaptı. Aynı zamanda virtüöz bir keman sanatçısı olan Amerikalı Lorin Mazel, dünyanın en saygın orkestra şeflerinden biri olarak tanınıyor. Şef Mazel bugüne kadar Berlin ve Viyana Devlet Operası, New York ve Berlin Filarmoni Orkestrası gibi birçok ünlü orkestrada müzik direktörü olarak   görev yaptı. 2011 yılında 81.yaş gününde Palau de Les Arts’taki ‘Reina Sofia’ operasında kendi bestelediği opera eseri 1984’le görevine veda etti. Lorin Mazel halen yeni getirildiği görevi olan Münih Filarmoni Orkestrası’nda orkestra şefliği görevine devam etmektedir. Orkestra şefliği, toplu çalınmak için bestelenmiş eserlerin bir müzik topluluğu tarafından kusursuz çalınması için prova ve konser zamanlarında yönetmenlik yapan önemli bir birimdir. Eserin ritmik düzeninin korunması için eser süresince baton yardımıyla el ve kol hareketleriyle orkestraya düzenli bir yürüyüş sağlarlar. Çağdaş orkestra şefleri, baton kullanmayı bırakarak her iki elin daha fonksiyonlu kullanılmasını sağladılar.

icon Etiketler:
Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.