Hürrem Sultan Süreyya Operası Sahnesi’nde
30 Eylül 2012 Pazar - 10:14     5.214 kez okundu.    
Hürrem Sultan Süreyya Operası Sahnesi’nde

Hürrem Sultan Süreyya Operası Sahnesi’nde

Bir dönem Osmanlı İmparatorluğu tarihine damga vurmuş olan Lehistan’lı Hürrem Sultan, İstanbul Devlet Opera ve Balesi tarafından yeniden sahneye konuyor.

Vefatının 10.yılında koreograf Oytun Turfanda’nın anısına yeniden sahnelenen Nüvit Kodallı ’nın bestelediği ‘Hürrem Sultan’ operası 1977 yılında  Ankara Devlet Opera ve Balesi’nce sahneye konmuştu. Geçtiğimiz yıl bir TV kanalının dizi olarak senaryolaştırdığı ‘Muhteşem Yüzyıl’da tarihin tozlu sayfalarından çıkıp can bulan ve Türk halkının da ilgive beğeniyle izlediği Osmanlı padişahı Kanuni Sultan Süleyman’ın gözde eşi Hürrem Sultan ve taht uğruna yaptıkları, bu kez  farklı bir sanat  bakışıyla izlenecek. 35 yıl sonra yeniden sahneye konacak eserin sahne yönetmenleri Oktay Keresteci ve Deniz Olgay Yamanus imzası taşıyor. Eserde, Kanuni Sultan Süleyman ’ın, Hürrem Sultan’a olan büyük aşkı ve bu aşk sarhoşluğu içinde iken gözünü taht hırsı bürümüş olan eşinin baskılarıyla, öz oğlunu öldürtmesi dramatize ediliyor. Eserin koreografisine uyum getiren çizdiği kostümleri ile etkileyici bir görsellik sunan Serdar Başbuğ, Vakko Home’un kumaşlarını kullandı. Osmanlı’nın dönem ruhunu dekoruyla yansıtan ve hiçbir ayrıntıyı gözden kaçırmayan Efter Tunç’ta başarılı çalışma zincirinin önemli halkalarından oldu.   Hürrem Sultan, 1500- 1558 yılları arasında yaşamış Polonya kökenli asıl ismi Alexandra Lisowska olan Osmanlı sultanlarından Kanuni’nin nikahlı hanımı ve 2.Sultan Selim’in annesidir. Tarih sahnesinde efsanevi hikayeleri, güzelliği, iktidar hırsı ve entrikalarıyla tiyatro, opera, bale ve roman yazarlarına ilham kaynağı olmuştur. Devlet işlerinde etkin rol alarak, ilk kadının siyasal gücünü gösteren ve ‘Kadınlar Saltanatı’ devrini açan kişi olarak kabul edilir. 20 yaşlarındayken memleketi Lehistan’dan Tatar askerler tarafından kaçırılıp, Kırım’a götürülen Alexandra, oradan Osmanlı İmparatorluğu himayesine alınır. Ancak tarih kaynaklarında Kanuni ile nasıl tanıştıkları konusunda net bir bilgi yoktur. Hürrem Sultan’ın saraya gelişinden sonra gerçekleşen önemli devrimlerden biri de bir Osmanlı Sultanı’nın nikahlı ve meşru eşi olma sıfatıyla gerçekleşmiştir. Osmanlı İmparatorluğu tarihinde nikah altına alınan tek cariye olarak tarihe geçmiştir. 15 Nisan 1558 yılında kocası Kanuni’den 8 yıl önce hayata gözlerini yummuştur.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.