İdil Biret’le Ata’mızı Anma Konseri
10 Kasım 2010 Çarşamba - 11:14     2.705 kez okundu.    
İdil Biret’le Ata’mızı Anma Konseri

İdil Biret’le Ata’mızı Anma Konseri

Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün 72.ölüm yıldönümü ülkemizde anma törenleri ve saygı duruşlarıyla saat dokuzu beş gece gözlerimizi yaşlarla dolduran siren sesleriyle, hiçbir zaman aklımızdan çıkmayacak savaşları, mücadeleleri ve devrimleriyle anılıyor.

Dünyaca ünlü piyano sanatçımız İdil Biret 10 Kasım Ata’mızı Anma Konserini bu kez Bursa’da Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası (BBDSO) ile Merinos Atatürk Kongre Merkezi’nde 11 Kasım 2010 Perşembe günü saat 20:00’de gerçekleştirecek. Programda sanatçı İdil Biret Mozart’ın ünlü ‘Saraydan Kız Kaçırma’ Uvertürü, K.491 Piyano Konçertosu’nu, O.Respighi’nin ‘Roma Bayramları’ ve ‘Roma Çeşmeleri’ eserlerini seslendirecek. Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası (BBDSO) Türkiye’de ilk bölge orkestrası olma özelliğini taşıyan ayrıca en genç orkestra kuruluşlarından biridir. Uludağ Üniversitesi ne bağlı Oda Orkestrası ile Bursa Nefesli Çalgılar Topluluğunun ortak çalışması olan BBDSO 1997 yılında Azerbaycan’lı ilk şefleri Hasan Adıgüzelzade ile çalışmalarına başladı. 1998 yılında Kültür Bakanlığına bağlı olarak Devlet Sanatçısı Hikmet Şimşek’in sanat danışmanlığında, Orhan Şanlıel’in orkestra şefliğinde çalışmalarına devam eder. Orkestra,  küçük çocuklara klasik batı müziğini sevdirmek  amacıyla çocuk oyunlarını sahneleyen ilk ve tek orkestra olma özelliğini taşımaktadır. BBDSO, çevre il, ilçe ve kasabalara konser vermeye giderek çok sesli klasik müziği sevdirme amacını da üstlenmektedir. Ünlü piyano sanatçımız İdil Biret müziğe iki yaşında ilgi duymaya başladı. Dört yaşına geldiğinde Bach’ın prelüdlerini çalıyordu. Yedi yaşına geldiğinde üstün yeteneğinden ötürü 2.Cumhurbaşkanımız İsmet İnönü tarafından bu genç yeteneğin yurtdışında eğitim alabilmesi için burs sağlandı. TBMM’ye sunulan teklifle sanatçımız İdil Biret için ‘Harika Çocuklar Kanunu’ çıkarıldı.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.