İdil Biret’le Schubert’ten Eserler
29 Nisan 2010 Perşembe - 09:54     6.478 kez okundu.    
İdil Biret’le Schubert’ten Eserler

İdil Biret’le Schubert’ten Eserler

Dünya sahnelerinde adını ünlü Türk piyano sanatçısı olarak duyuran İdil Biret 22 Mayıs 2010 Cumartesi saat 20:00’de Kadıköy Süreyya Operası’nda Schubert’in eserlerinden oluşan repertuarla müzikseverlere bir konser verecek.

1941 yılında Ankara’da doğan değerli sanatçı 2 yaşındayken müziğe başladı. Dört yaşına bastığında Johann Sebastian Bach’ın prelüdlerini çalıyordu. İlk hocası Mithat Fenmen’di. 7 yaşına geldiğinde müzik eğitiminin yurtdışında gerçekleşmesi için Cumhurbaşkanı İsmet İnönü tarafından TBMM’ye teklif sunuldu. Bu teklifle birlikte ‘Harika Çocuklar Yasası’ çıkarılmış oldu. Ailesiyle yerleştiği Paris’te Paris Konservatuarı’na devam ederek, ilk konserini Paris Radyosu ’nda icra etti. Çok değerli piyano hocaları ve pedagoglarla çalışan sanatçımız 11 yaşında iken Paris Champs- Elysees Tiyatrosu’nda W.Amadeus Mozart’ın ‘İki Piyano için Konçerto’ eserini seslendirdi. 15 yaşına geldiğinde Paris Ulusal Konservatuarı’nın Yüksek Piyano bölümü, Oda Müziği ve Eşlik bölümleri nden birincilik alarak mezun oldu. 16 yaşına bastığında artık bir konser piyanisti olarak dünya turnelerine çıkan bir sanatçıydı. 21 yaşında Amerika’daki ilk konserini Boston Filarmoni Orkestrası eşliğinde Rachmaninoff’un başyapıtlarından biriyle gerçekleştirdi. Sanat yaşamında 5 kıtanın en önemli orkestra şefleri ve orkestralarıyla festival, resital ve konserler gerçekleştirerek ülkemizin adını gururla dünyaya duyurdu. 1971 yılında ‘Devlet Sanatçısı’ ünvanını alan sanatçı, Polonya ve Fransa hükümetlerinden de kültür liyakat, şövalyelik ve üstün hizmet nişanı onur ödülleri aldı. Yüze yakın CD albümü bulunan sanatçı klasik, romantik ve çağdaş dönem eserlerinden geniş bir yelpazeye sahip icralarını müzikseverlerine sunmuştur. 2006’da Fransız yazar Xardel’in kaleme aldığı ‘Fransa’da Bir Türk Piyanisti- İdil Biret ve yazar Üner Birkan’ın yazdığı ‘Piyanodaki Harika’ adlı kitaplar da İdil Biret’in sanat yaşamı ve sanatçı kişiliği üzerine yazılmış olan eserlerdir

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.