İdil Biret’le Yale Senfoni İzmir’de
26 Mayıs 2010 Çarşamba - 09:47     3.012 kez okundu.    
İdil Biret’le Yale Senfoni İzmir’de

İdil Biret’le Yale Senfoni İzmir’de

Piyanosuyla uluslar arası platformda ülkemizin adını gururla duyurmuş olan ünlü piyanistimiz İdil Biret, Amerika’nın en önemli üniversite orkestrası olan Yale Senfoni Orkestrası’nı Yaşar Üniversitesi Oda Orkestrası ile beraber İzmir’de ağırlıyor.

Yale Üniversitesi’nin 45.yıldönümü sebebiyle ‘2010 Yale Haftası’ kapsamında 2 Haziran 2010 Çarşamba günü İzmir Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezi sahnesinde İdil Biret, Yale Senfoni Orkestrası (YSO) ve Yaşar Üniversitesi Oda Orkestrası buluşması gerçekleşerek unutulmaz bir klasik müzik ziyafeti yaşanacak. Geçtiğimiz yıl Yaşar Üniversitesi ve Yale Üniversitesi arasında kültürel işbirliği anlaşması imzalanarak yepyeni ve birbirinden güzel projelere adım atıldı. Konser programında Yale Senfoni Orkestrası ilk olarak ünlü bestecimiz Ferit Tüzün’ün 1965 yılında çok sesli bestelediği orkestralama ‘esintiler’ini çalacak. Ardından değerli piyanistimiz İdil Biret’in çalacağı Chopin’in Fa Minör Piyano Konçertosu ile konser devam edecek. Yale Senfoni Orkestrası besteci Bernstein’ın ‘Candide Uvertürü’ ile Hindemith’in ‘Weber’in Teması Üzerine Senfonik Metamorfozlar’ eserlerini de müzikseverlerin beğenisine sunacak. 1965 yılında Yale Üniversitesi öğrencilerinden oluşan küçük bir grupla bir araya gelen Yale Senfoni Orkestrası 45.yıldönümünde dünyanın en iyi üniversite orkestralarından biri olarak çok iyi bir müzik kariyerine sahip bulunmaktadır. Yılda altı kez konser veren YSO tüm dünya kıtalarında turneler ve konser programlarıyla önemli müzikhollerde başarılı konserler gerçekleştirmiştir. Orkestra bu yaz Türkiye’de ilk konserini İzmir’de verdikten sonra İstanbul ve Ankara’da da konserler gerçekleştirerek Türkiye turunu tamamlayacak.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.