İdil Biret’ten ‘Bebekler Ölmesin’ Piyano Resitali
20 Mart 2014 Perşembe - 11:01     1.919 kez okundu.    
İdil Biret’ten ‘Bebekler Ölmesin’ Piyano Resitali

İdil Biret’ten ‘Bebekler Ölmesin’ Piyano Resitali

Dünyaca ünlü piyanistimiz İdil Biret, Anne ve Bebek Sağlığı Vakfı yararına ‘Bebekler Ölmesin.. Sağlıklı Yaşasın’ projesi için 26 Mart 2014 Çarşamba akşam 20:00’de bir resital verecek.

Anne ve Bebek Sağlığı Vakfı, 1993’te Profesör Müyesser Tuncer ve 6 öğretim üyesi arkadaşı tarafından kurulmuştur. Vakıf, bebek ölümlerinin en aza indirgenmesi ve bebeğin doğum sırasındaki komplikasyonlarda beyin özrüne maruz kalmadan yaşama tutunması için bebek servislerinin teçhizatını ve ebeveynlerin bilgisini arttırmayı hedeflemektedir. Çeşitli üniversitelerden ve vakıfta görevli 45 gönüllü neontoloji uzmanı doktor, hemşire ve annelere eğitim turları düzenleyerek bilinçlendirme çalışmaları gerçekleştirmektedir. Hastanelerin yeni doğan ünitelerindeki özel cihaz eksikliklerinin de giderilmesine çalışan vakıf, 2009’da Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ndeki Yeni Doğan Yoğun Bakım Ünitesi’ni tümüyle yenilemiştir. Vakıf aracılığıyla gerçekleşen hizmetler duyarlı insanların bağışlarıyla ve gönüllü olan üyelerin de katkılarıyla oluşmaktadır. Proje ile ilgilenen ve yardımda bulunmak ve yardım almak isteyen herkes annevebebek.org internet adresinden yetkililere ulaşabilmektedir. Yenidoğan bebeklerin karşılaştığı en önemli hastalıklardan biri ‘Yeni Doğan Sarılığı’ veya ‘Bebek Sarılığı’dır. Yeni doğan bebeklerin kanlarında artan bilürübin, bebeklerin doğumlarının ilk haftasında ortaya çıkarak sarılığa yol açmaktadır. Açığa çıkan normal sayıda bilürübin karaciğer yoluyla vücuttan atılmaktadır. Karaciğerin aşırı sayıda bilürübini vücuttan atamaması sonucunda kanda birikmeler oluşmaktadır. Dokulara yerleşen fazla sayıda bilürübin, pigmentlerde değişiklik yaparak bebeğin derisine sarı bir renk vermektedir. ‘Yeni Doğan Sarılığı’ çok eski çağlardan beri bilinen ve karşılaşılan bir hastalıktır. Eski zamanlarda hastalığın tedavisi için fazla uğraş verilememesi, bebeğin kaderine terkedilmesi sonucunda üzücü sonuçlarla karşılaşılmıştır.  Yeni doğan sarılığı için ilk bilgiler 15.yüzyılda B.Metlinger tarafından Ein Regiment der Kinder adlı kitapta toplanmıştır. 18.yüzyılın başlarında Michael Ettmuler, ‘De Infantum Morbis’ isimli çalışmasında doğum sonrası bebeklerde görülen sarılık hakkında bilimsel araştırma yazısı yayınlamıştır. 18.yüzyılın ortalarında John Burton, bebekler üzerinde etkili olan hastalıkların tedavisine ilişkin bilimsel araştırmasında sarılığın bağırsaklar üzerindeki etkisini ortaya çıkarmıştır. 19.yüzyıl sonlarında John Burton’ın bu tezi Philadelphia’daki Condie tarafından da doğrulanmıştır. Condie, hint yağı, az bir miktar tatlı sülümen yada ışgın’ın bu hastalığa yararlı olacağını da öne sürmüştür. ‘Yeni Doğan Sarılığı’nın belirtileri göz akı, baş ve boyun bölgesinde görülmektedir. Bilürübin miktarının artışına göre gövdenin üst ve alt bölümleri, kol ve bacaklar, eller ve ayaklar sararmak suretiyle gözlemlenmektedir. Bebeğin doğum haftası, kilosu ve kaç günlük olduğu da hastalık seyrinde ve tedavisinde etkenler oluşturmaktadır. Teşhis esnasında bebek mutlaka gün ışığında veya beyaz ışık altında muayene edilmelidir.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.