İki Efsane Corea ve Burton CRR’de
23 Mart 2011 Çarşamba - 10:53     2.717 kez okundu.    
İki Efsane Corea ve Burton CRR’de

İki Efsane Corea ve Burton CRR’de

Modern cazın önemi isimlerinden piyanist Chick Corea ve ünlü vibrafon sanatçısı Gary Burton 13 yıl aradan sonra 31 Mart 2011 Perşembe akşamı saat 20:00’de CRR’de bir araya gelecekler.

Birlikte geçirdikleri 40 yıllık sanat yaşamları boyunca sayısız konser ve albüme imza atan ikili doğaçlamadaki ustalıklarını 1972 yılında çıkardıkları Crystal Silence albümüyle duyurdular. Albümün çok tutulması üzerine Duet adlı ikinci bir kayıt çalışmasıyla müzikteki geleceklerini sağlamlaştırdılar. 1998 yılında cazın ağır toplarından Pat Metheny ve Roy Haynes’i de takım arkadaşı yaparak 90’lı yılların en önemli çalışması olan Like Minds’ı ortaya çıkardılar. 2007 yılında Corea ve Burton 35 yıllık müzik birlikteliğinin anısına New Crystal Silence’ı yaparak, 2008 yılında Grammy ödülünün sahibi oldular.  39 yıllık müzikal ve dostluk beraberliğinin tüm göz kamaştırıcı, kulak doyurucu tınılarıyla caz’ın sevilen notalarıyla Corea ve Burton caz tarihine adlarını altın harflerle kazıdılar. 60’lı yıllarda iki değerli müzisyenle kurduğu üçlü grupla profesyonel hayata atılan Corea, caz müziğinde avangard akımın öncüsü olup, 4 adet mükemmel doğaçlamalarla dolu kayıt gerçekleştirdi. 1972 yılında Return to Forever aynı adıyla hem albüm, hem de grup kuran Corea, bu dönemde Al Di Meola, Stanley Clarke, Lenny White gibi caz ustalarıyla çalıştı. Grupla caz füzyon soundunu ortaya çıkaran sanatçı 80’li yılların başında rockseverlerin de beğenesini toplayan modern caz çalışmalarına imza attı. Caz kariyerinde sayısız albüm çalışmaları yapan ve bu yolda bir çok önemli caz sanatçısını da dünyaya kazandıran Corea, sanat yaşamı boyunca 16 Grammy ödülünün sahibi oldu. Corea aynı zamanda piyanoda eşsiz icrasıyla önemli bir klasik müzik sanatçısıdır. 1943 yılında İndiana’da doğan ve  dünyanın en önemli vibrafon sanatçısı olarak tanınan Gary Burton, yetişme döneminde Stan Getz, Bill Evans, George Shearing gibi sanatçılarla çalıştı. 70’li yıllarda Pat Metheny, Carla Bley, Eberhard Weber gibi ünlü müzisyenlerle albüm için stüdyoya girdi. 80’li yıllarda da caz füzyon çalışmalarına gruplarda devam eden Burton, 90’lı yılların başında ünlü tango sanatçısı Astor Piazolla ile tanışarak, tarzlarını birleştirerek yepyeni bir sound yarattılar. 1992 yılında Piazolla’nın ölümünden sonra anısına iki albüm çıkaran Burton, Berkley Üniversitesi’nde profesör olarak bir müdet çalıştı. Sahnelere yeniden dönme kararı alarak, üniversiteden ayrılan Burton, kurduğu dörtlü ile sahne çalışmalarına devam etti.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.