İki Yıl Sonra Goran Bregoviç ‘Sevgilim İstanbul’da
4 Mayıs 2013 Cumartesi - 10:25     1.784 kez okundu.    
İki Yıl Sonra Goran Bregoviç ‘Sevgilim İstanbul’da

İki Yıl Sonra Goran Bregoviç ‘Sevgilim İstanbul’da

Dünyaca ünlü besteci, müzisyen, orkestra şefi Goran Bregoviç ülkemizde de ünlü müzisyenlerle yaptığı çalışmalar ve film müzikleriyle büyük ilgi toplamıştır.

‘Sevgilim İstanbul’ olarak nitelendirdiği  şehrimizi çok seven Goran Bregoviç konser vermek üzere iki yıl aradan sonra ülkemize geliyor. 14 Mayıs 2013 Salı günü Bostancı Gösteri Merkezi’nde konser verecek olan sanatçıya konuk sanatçı olarak Suzan Kardeş eşlik edecek. Balkanlar’ın en sevilen sanatçı, besteci ve müzisyenlerinden olan Goran Bregoviç, film müzikleri yapmaya 1978 yılında başlamıştır. Mica Milosevic’in yönetmenliğinde ‘Nije Nego’ adlı filmin müziklerini yapan sanatçının en renkli çalışmalar yaptığı yönetmen Emir Kusturica olmuştur. Kısa zamanda başarılı ve uyumlu bir ikili haline gelen sanatçılar ‘Çingeneler Zamanı’ (1989), ‘Arizona Dream’ (1993), ‘Underground’ (1995- Cannes Film Festivali Ödüllü), ‘Crna Macka’ (1998) filmlerine birlikte imza atmışlardır. 2008 yılında yazar Can Dündar’ın yönettiği ‘Mustafa’ filminin müzikleri de Goran Bregoviç’e aittir. Balkan Müziği, Balkan bölgesi halklarının yaptığı geleneksel müziğin adıdır. Müzik eserleri açısından Balkan ezgilerinin karakteristik olarak yer aldığı hareketli ve farklı armonik zenginlikler taşıdığı görülmektedir. Etnik müzik olarak sayılan Balkan müziği, Rumeli Türk Müziği’nden de izler taşımaktadır. Balkan müzikleri temel olarak Hristiyanlık öncesi Slav, Doğu Roma (Bizans), Osmanlı, Yunan ve Anadolu geleneklerini içine almaktadır. Türk kültürüne yakın olan Balkan müziği Türkiye’de yaşayan ‘Çingene’ müzikleri dir. En önemli özelliği karmaşık ritimlerden oluşmasıdır. İletişim olanaklarıyla günümüzde Amerika ve Kuzey Avrupa’ya da yayılan Balkan müziği akımı buralarda pek çok folk grubunun oluşmasına neden olmuştur. Slav, Yunan, Arnavut, Bulgar halkının köy ve kır kültürü müziklerine yansımıştır. Çok sesli söyleme gelenekleri ve makamsal özellikleriyle Balkan müziğinin başlıca çalgıları akordeon ve trompet’tir. Gitar, klarnet ve perküsyonun yanı sıra bir çok enstrüman da müziğe eşlik etmektedir. Balkan sözcüğü tüm dillerde bulunmakla birlikte Türkçe bir sözcüktür. Anlamı; sarp ormanlık, sıra dağ, bataklık ve sazlık’tır. Osmanlı’ların ayak bastıkları ve fethettikleri Avrupa topraklarına Rumeli adı verilmiştir. Balkanlar, Ege Denizi, Adriyatik, Akdeniz, Karadeniz, Marmara ve İyon Denizi tarafından çevrelenmiş bir yarımadadır. İklimlerde çeşitlilik gösteren Balkanlar bölgesi Adriyatik, Ege ve İyon Denizi kısmı Akdeniz iklimi etkisindedir. Bölgenin Karadeniz tarafında ılıman ve nemli bir okyanus iklimi, iç kesimlerinde ise kışları soğuk, karlı, yazları sıcak ve kuru hava hakimdir. Bölgesine göre farklı doğal kaynak zenginlikleri bulunan Balkanlar’da doğal gaz, petrol, kömür, bakır, demir, altın, mermer, kireç, tuz, gümüş, alçı, çinko, kurşun, kereste vb. bakımından zengindir.

icon Etiketler:
Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.