İKSV’de Simon Bolivar Orkestrası Konseri
13 Mayıs 2011 Cuma - 11:15     2.968 kez okundu.    
İKSV’de Simon Bolivar Orkestrası Konseri

İKSV’de Simon Bolivar Orkestrası Konseri

Dünya barışına örnek teşkil eden, ibret-i alem grup Venezuella Simon Bolivar Orkestrası İKSV’nin katkılarıyla Ağustos 2011’de konser vermek için geliyor.

 El Sistema’nın kurucusu Jose Antonio Abreu ve orkestra şefleri Gustavo Dudamel’in yönetiminde 1975 yılında çalışmaya başlayan Simon Bolivar orkestrası on farklı politik görüşte kuruluşun desteğini alarak sanat yaşamına devam ediyor. Devletin ve maddi destek veren bağışçıların da katkısıyla dünyada hayranlık uyandıran orkestranın kurucusu ve şefi bu uygulamanın Türkiye’de gerçekleştirilmesi üzerine bir dizi panel düzenleyecek. Venezuela’da 280 müzik merkezinde çalışmalarını sürdüren El Sistema 350.000 yoksul genci sokaklardaki suç potansiyeli nden uzaklaştırarak düşünen, hisseden ve üreten bir gençlik oluşturmak için daha yüksek hedeflere doğru koşuyor. Bugüne kadar yaptıkları çalışmalarda 150 gençlik, 70’i aşkın çocuk ve 30 adet senfoni orkestrası kuran ve faaliyetini sağlayan El Sistema dünyada örnek teşkil edecek bir sosyal sistem hareketi olarak görülüyor. El Sistema’da yetişmiş en üst düzeyde müzisyenlerin bir araya geldiği Simon Bolivar Orkestrası bu yıl Salzburg Festivali ve Londra BBC Proms’a katıldıktan sonra İKSV bünyesinde üç gün konser verecek. El Sistema’da keman çalmayı öğrenerek müzik hayatına başlayan orkestra şefi Gustavo Dudamel henüz 23 yaşında iken Gustav Mahler Uluslar arası Orkestra Şefliği Yarışması’nda birincilik alarak dikkatleri üzerine çekti. Simon Bolivar, gerçek adıyla Simon Jose Antonio de la Santisima Trinidad Bolivar Palacios Ponte y Blanco Güney Amerikalı ve devrimci önderlerdendir. 1783- 1830 yılları arasında yaşayan uzun yıllar ülkesinin bağımsızlığı için savaşlara katıldı. Aristokrat bir ailenin çocuğu olan Bolivar İspanya’da askeri eğitimini tamamladıktan sonra Venezuella’ya geri dönüp büyük mücadelesinde başarılı oldu. Büyük Kolombiya olarak kurulan devlet çıkan iç savaşlar neticesinde ikiye bölündü. Bu bölünmelere daha fazla dayanamayan ve hayalleri yıkılan Simon Bolivar yakalandığı tüberküloz hastalığından kurtulamayarak yaşama veda etti.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.