Indie Müziğin Öncüsü ‘Belle and Sebastian’ Konseri
24 Ağustos 2013 Cumartesi - 09:57     2.083 kez okundu.    
Indie Müziğin Öncüsü ‘Belle and Sebastian’ Konseri

Indie Müziğin Öncüsü ‘Belle and Sebastian’ Konseri

Türkiye’de Indie müzik tutkunlarının yıllardır beklediği grup Belle and Sebastian ilk kez bugün 24 Ağustos 2013 Cumartesi saat 17:00’de Maçka Küçükçiftlik Park’ta hayranlarıyla kucaklaşacak.

‘Indie’ sözcüğü ‘independent’ kelimesinden türemiştir. Türkçede ‘özgürlük’ anlamına gelmektedir. ‘Indie müzik’ herhangi bir plak şirketine bağımlı olmadan  grubun veya solistin kendi şartlarıyla albümlerini yapıp, dağıtarak tanınan rock müzik gruplarıdır. Ülkemizde 2000 yılından itibaren başlayan bu çalışma stilinin öncüsü ise ‘Sakin’ adlı gruptur. 2008 yılında ‘Hayat’ isimli albümle önemli bir çıkış yapan grubun geniş bir hayran kitlesi bulunmaktadır. ‘Indie rock’ yıldızlarından Yasemin Mori aynı yıl çıkardığı ‘Hayvanlar’ kendine has bir stilde albümüyle son derece ilgi görmüştür. Bağımsız olarak rock müziği yapan bu gruplar Brit Rock, Shoegaze, Post- punk, Screamo gibi tarzlarda müzik yapmaktadırlar. Ülkemizdeki ‘özgür ve bağımsız’ rock solist ve toplulukları arasında Aylin Aslım, Volvox, Ceylan Ertem, Ars Longa, Cenk Han Alkaya, The Revolters, Gece, Sinek, Kırmızı, Softa, Peximet’i uluslararası indie solist ve topluluklar arasında ise   Kings of Leon, Uh Huh Her, Twoo Door Cinema Club, Enon, Arctic Monkeys, Broken Social Scene, Yeah Yeah Yeahs vb. sayabiliriz. Müzikte, sanatta, edebiyatta ve politikada ‘özgürlük’ en genel haliyle dış etkenlere bağlı ve bağımlı olmadan, engellenmeyerek ve zorlanmayarak faaliyetini sürdürmek anlamına gelir. Kişi veya toplulukların kendi kararlarını kendi istemleri doğrultusunda kendi iradesiyle uygulaması, seçimlerini yapabilmesi ‘özgürlük’ sözcüğünün tanımıdır. Siyasi ve toplumsal alanda çok karmaşık ve çok anlamlı tanım ve tartışmalara yol açan ‘özgürlük’ kavramı sınırlar çerçevesinde uygulanmadığında abartılır hale getirilebilir. Siyasi manada tekil özgürlüklerin, çoğul özgürlükleri kısıtlayıp zarar vermemesi için bu kavramların tam oturtulması gerekmektedir. Modernizmde mutlak bir özgürlük talebi yer alırken ‘Aydınlanmacılık’la birlikte özgürlüğün felsefi ve toplumsal tanımına gidilmiştir. İstenç özgürlüğü, ifade özgürlüğü, bireysel özgürlük, irade özgürlüğü, toplumsal özgürlük, düşünce özgürlüğü başlıkları altında ‘özgürlük’ felsefi ve siyasi olarak incelenmektedir. Birleşmiş Milletler tarafından yayınlanan ‘İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ne göre herkes engeller olmaksızın fikirlerinde hürdür. İfade özgürlüğü herkesin hakkıdır, her türlü bilgi, fikir sözlü, yazılı veya sanat yoluyla öğrenilir, medya tarafından yayınlanır. Özel hak ve sorumlulukları beraberinde getiren ifade özgürlüğü iki ana kavramla sınırlanmıştır. Birincisi başkalarının şöhret ve haklarına saygı ikincisi ise ulusal güvenliğin halk düzen, huzur ve sağlığının bozulmamasına dikkat etmektir.

icon Etiketler:
Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.