İş Sanat’ta Macaristan Ulusal Filarmoni Orkestrası Konseri
27 Mart 2014 Perşembe - 11:19     1.812 kez okundu.    
İş Sanat’ta Macaristan Ulusal Filarmoni Orkestrası Konseri

İş Sanat’ta Macaristan Ulusal Filarmoni Orkestrası Konseri

Bahar ayları na adım attığımız bu ılık günleri Klasik Müziğin birbirinden değerli besteler ini ve orkestralarını dinleyerek karşılıyoruz.

1 Nisan 2014 Salı günü saat 20:00’de İş Sanat’ta Macaristan Ulusal Filarmoni Orkestrası, şefleri Zoltan Kocsis’le keman sanatçısı Baiba Skride’a eşlik edecekler. Orta Avrupa’daki Karpat Dağları’nda kurulan ve denize kıyısı bulunmayan Macaristan’ın komşuları Slovakya, Avusturya, Slovenya, Romanya, Ukrayna, Sırbistan ve Hırvatistan’dır. Macaristan’ın başkenti Budapeşte’dir. Ülkenin resmi dili Avrupa Birliği’nin de resmi 24 dilinden biri olan Macarca’dır. Macaristan’da Kelt ve Roma hükümranlıklarından sonra 1000 yılında Asya’dan göçen Macarların topraklara yerleşmesiyle Macar tarihi başlamıştır. Macar Krallığı hükümranlığını aralıklarla 946 yıl sürdürmüştür. Batı’nın kültür merkezlerinden ve zamanının süper güçlerinden biri olan Macaristan, Birinci Dünya Savaşı sırasında topraklarının 4’te 3’ünü kaybetmiştir. 1920 yılında ağır şartları kabullenerek imzaladıkları Trianon Anlaşması Macar tarihinin en kötü olaylarından biri olarak anımsanmaktadır. İkinci Dünya Savaşı’nda Nazilerle birlik olan Macaristan, Sovyet Rusya’nın eline geçerek komünizmle yönetilmiştir. 1956 yılında gerçekleşen Macar Devrimi ile ulusal tanınırlık elde eden ülke 1989’da Doğu Bloğu’nun kalkmasıyla sınırlarını Avusturya’dan kaldırmıştır. Aynı yıl parlamenter cumhuriyet sıfatını kazanan ülke yeniden kalkınarak ve bölgenin önemli kaynaklarını elinde tutarak geniş bir ekonomik gelir e kavuşmuştur. Son on yılda dünyanın en dinamik 10 ülkesi arasına giren Macaristan, turistik merkez olarak dünyanın sayılı 15 ülkesinden biridir. Dünyanın en güzel kentlerinden biri olarak gösterilen Budapeşte, Heviz Gölü, Balaton Gölü gibi yerler dünyanın dört bir tarafından turist akınına uğramaktadır. Dağlık bölgeler, akarsular, omanlar ve çeşitli bitki örtüsüyle çok verimli topraklara sahip olan Macaristan’da vadilere yerleşmiş meyve bahçeleriyle donanmış kasabalar mevcuttur. Yazları şiddetli sıcaklar, kışları ise dondurucu rüzgarlar alan Macaristan, ilkbahar mevsiminde su taşkınlıkları yaşamaktadır. Tarım yönünden zengin olan Macaristan Ovası, son derece engin ve geniş bir çayırlık alandır.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.