İslam Manafov’la ‘Duyguların Efendisi Frederic Chopin’
3 Nisan 2013 Çarşamba - 10:14     2.608 kez okundu.    
İslam Manafov’la ‘Duyguların Efendisi Frederic Chopin’

İslam Manafov’la ‘Duyguların Efendisi Frederic Chopin’

Azerbaycan’lı piyanist İslam Manafov ‘Duyguların Efendisi Frederic Chopin’ başlıklı konserini 8 Nisan 2013 Pazartesi günü Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda gerçekleştirecek.

Bir müzik profesörü İslam Manafov’un piyanistliği için ‘Manafov’u dinlediğiniz zaman anlarsınız ki, o’nun için piyanoda imkansız bir şey yoktur’ demiştir. Bakü’lü sanatçı Manafov, Bakü Müzik Lisesi’nde okuduğu yıllarda Azerbaycan Piyanistler Yarışması’nı birincilikle kazanmıştır. 1980 yılında büyük bir çıkış yapan piyano sanatçısı şef Niyazi Tagizade ile çaldığı Rahmaninov’un 3.piyano konçertosuyla izleyicilerden tam not almıştır. Bu başarının ardından Rusya’da Moskova, St.Petersburg, Erivan, Tiflis, Gorki şehirlerinde, Bulgaristan, Belarusya ve Türkiye’de konserler vermiştir. Manafov, Rusya Devlet Konservatuarı’ndaki eğitim yılların da iki önemli profesör olan Nasedkin ve Fiodorova ile çalışmıştır. En etkilendiği besteciler arasında daima Sergei Rahmaninov’u işaret eden İslam Manafov, klasik müzik eğitiminin Bethoveen’da son bulduğunu belirtmiştir. 1998 yılında ‘Moskova Uluslararası Müzik Festivali’ne konuk olan sanatçı Prokofiev, Rahmaninov, Chopin, Mussorgsky, Skryabin gibi önemli bestecilerin eserlerinden çalarken büyük bir hayranlık uyandırmıştır. 2006’da yine St.Petersburg’ta düzenlenen şeflik ve ustalık sınıflarında Profesör Polyanishka ve Profesör Nicotra’nın başkanlığında başarı belgesi almıştır. Şefliğini yaptığı St.Petersburg Akademik Orkestra ile beraber seslendirdiği Çaykovski’nin ‘Romeo & Juliet’ ve Schubert’in ‘Bitmemiş Senfonisi’ ile müzik eleştirmenlerinden tam not almıştır. Geçen yıl Yeditepe Üniversitesi Senfoni Orkestrası’nı kuran ve Yeditepe Üniversitesi ile Bakü Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak çalışan piyano sanatçısı İslam Manafov, müzik yaşamına eğitmen, piyanist ve orkestra şefi olarak devam etmektedir. Azerbaycan ya da resmi adıyla Azerbaycan Republikası (Cumhuriyeti) Güney Kafkasya bölgesinde yer almaktadır. Kuzeyinde Rusya, Gürcistan, batıda Ermenistan, İran’a komşu olmaktadır. Doğusunda Hazar Denizi bulunan ülkenin başkenti Bakü’dür. Müslüman dininden olan ilk bağımsız ve laik Azerbaycan Cumhuriyeti 1920 yılında Sovyetler Birliği tarafından işgal edilmiştir. 1991 yılında bağımsızlığına kavuşan ülke yedi özgür Türk ülkesinden biridir. Azerbaycan aynı zamanda Türk Konseyi ve TÜRKSOY üyesi dir. Azer ismi ‘Aser’ kökünden türemiştir ve zengin, yüksek mevkii anlamına gelmektedir. Hazar Denizi’nin çevresinde yaşayan Hazar’lardan türediği de belirtilmekte olan Azer isminin kökeni hususunda birkaç görüş daha bulunmaktadır. Yeni Taş Çağı’na uzanan ve ilk insan meskenlerinden biri olan Azıh Mağarası’nda ilk yaşam kalıntıları bulunmuştur. M.Ö 7.yüzyılda Türk kavimlerin Derbend Kapısı üzerinde giriş yaparak ülkeye yerleştikleri de belirtilmiştir. Oğuz ve Selçukluların yerleşmesiyle ilk Türkleşme ve İslamiyet süreci de başlamıştır. Azerbaycan verimli toprakları petrol, demir ve doğal gaz yatakları açısından önemli bir bölgedir.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.