İstanbul’da bir Aşk: Brazzaville
16 Ekim 2010 Cumartesi - 09:59     2.835 kez okundu.    
İstanbul’da bir Aşk: Brazzaville

İstanbul’da bir Aşk: Brazzaville

Aşk öykülerinin en güzelini yazan Brazzaville topluluğu 21 Ekim 2010 Perşembe günü saat 22:00’de İKSV Salon’da bir konser gerçekleştirecek.

 Masalsı bir aşk öyküsünün başrolünde Brazzaville ve İstanbul ilk olarak 2005 yılında İstanbul Caz Festivali’nde bir araya geldi. İstanbul hatıralarını yazan David Brown 2005’teki konserinin ardından ülkemizde büyük bir hayran kitlesi oluşturdu. Geçtiğimiz yıl  ‘Brazzaville in İstanbul’ albümünü çıkaran David Brown içeriğinde İstanbul’u anlatan şarkı sözleri, klipler ve fotoğraflar bulunan albüm Türk dinleyicileri ve grup arasındaki sevgiyi taçlandırdı. Brazzaville grubunun İKSV Salon’daki konseri son albümlerinden sonraki ilk konser olarak coşku ile bekleniyor. Brazzaville ismi Batı Afrika’da Kongo Cumhuriyeti’nin başkentine aittir. Şehir, İtalyan kökenli Fransız kaşif Pierre de Brazza tarafından kurularak, kaşifin ismini almıştır. Tour Nabemba Tower adlı 106 metre yüksekliğindeki kulesiyle tanınan şehir, ülke nüfusunun üçte birini kapsamaktadır. 1960 yılında bağımsızlıklarını Fransızların elinden alan ülke Cumhuriyet rejimi ile idare edilmektedir. Tropikal iklimin hüküm sürdüğü bu Batı Afrika ülkesi yüzde 65 kum ve çakıl yer örtüsüyle kaplıdır. Bu duruma karşın çok geniş ormanlara sahip olan ülkede maymunlar, filler, şempanzeler, goriller yaşamaktadır. Kongo ülkesinin geniş ve zengin petrol yataklarının bulunması ekonomisinin de gelişmesine yardımcı olmuştur. Tarım alanında ise yetiştirilen şekerkamışı, kakao, tütün, kahve dış satıma yönlendirilmiştir. Demir, kalay, çinko, kurşun ve bakır bakımından zengin madenlere sahip olan Kongo’da petrol yataklarını yabancı ülkelerin firmaları işlemektedir.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.