İstanbul Barok Topluluğu Konseri
19 Aralık 2010 Pazar - 11:20     3.188 kez okundu.    
İstanbul Barok Topluluğu Konseri

İstanbul Barok Topluluğu Konseri

Barok döneminin romantik ve dramatik bestecilerinden Antonio Vivaldi’nin bestelediği Stabat Mater isimli kantat eseri 20 Aralık 2010 Pazartesi günü Kadıköy Süreyya Operası’nda kontrtenor Kaan Buldular ve İstanbul Barok Topluluğu tarafından fuayede seslendirilecek.

 Eserin özelliği kadın sesi tınısında erkek vokalin söylediği eser olması dolayısıyla yüzyılın yetiştirdiği ilk Türk kontrtenoru Kaan Buldular eseri bugüne kadar seslendirilemeyen orijinal formuyla seslendirecek. Stabat Mater dokuz aryadan oluşan bir eser olarak antik çağlardan bu yana gerçek soluğunu kontrtenor icrasıyla günümüze kadar getirmiştir. Topluluğun sanat yönetmeni klavsenci Leyla Pınar, konsere barok döneme ait çeşitli barok sazlar da katmıştır. Stabat Mater’den sonra yine barok aryalar dan oluşan bir reperturla konser devam edecek. Konserin ücretsiz olduğu da gelen bilgiler arasındadır. Barok müzik, klasik batı müziğinde Barok mimarisiyle paralel gelişen bir dönem sitilidir. Yaklaşık 1600- 1750 yılları arasında döneme rastlayan Barok stili, Katolik mezhebi nde olan ülkelerde görülmüştür. Sözcük anlamı barocco yani bozuk biçimli inci anlamına gelmektedir. İspanya, İtalya, Portekiz, Güney Amerika, Belçika, Avusturya ve Latin Amerika’ya hakim olmuş bir usluptur. Barok müzik döneminin en önemli bestecileri Antonio Vivaldi, Johann Sebastian Bach, Claudio Monteverdi, Henry Purcell, Jean-Baptise lully’i sayabiliriz. Barok müziğin tanımı Jean Jacques Rousseau’ya göre; armonik duyumlar ın net olmadığı, modülasyon ların sık kullanıldığı ve uyumsuz aralıklar la entonasyonların yapıldığı hareket kabiliyeti zor bir müziktir. Barok müzik dönemi karşıtlığın, estetikte kontrastlığın dönemidir. Aynı tınılardaki müzik aletleri manzumeleri orkestra içerisinde süslü, karmaşık ve abartılı anlatır. Barok döneminin doğuşundaki esas neden bestecilerin, Rönesans dönemindeki tek düzelik, sadelik ve düzenden kurtulmayı amaçlasından gelişmiştir.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.