İstanbul Calling’te The XX, Zaz ve Bloc Party Rüzgarı
6 Haziran 2013 Perşembe - 11:26     1.660 kez okundu.    
İstanbul Calling’te The XX, Zaz ve Bloc Party Rüzgarı

İstanbul Calling’te The XX, Zaz ve Bloc Party Rüzgarı

1 Mayıs’ta başlayan ve 30 Ağustos 2013 günü son bulacak olan İstanbul Calling Müzik Festivali Rihanna, Iron Maiden, Tiesto gibi sanatçılardan sonra 2010 yılında Mercury Müzik Ödülü alan ve gruplarının adıyla çıkardıkları ‘XX’ albümüyle The Guardian gazatesinde bir numara ilan edilen XX grubu 7 Ağustos 2013 Çarşamba akşamı müzikseverlerle bir arada olacak.

Elektro gitar ve bas gitar armonileriyle kusursuz bir performans sergileyen XX, grup elemanlarından Croft ve Sim’in başarılı çift ses vokalleriyle de başarının doruğuna erişiyor. Uzun zamandır müzikseverlerin beklediği Bloc Party grubu da 26 Haziran 2013 Çarşamba günü Park Orman’da seyircisiyle buluşacak. 2006 yılında PLUG ödüllerinde ‘Yılın Indie Albümü’ sahibi olan grup retro-art rock dalında başarılarını bir kez daha ispatlamıştır. New York’lu başarılı rock grubu The Strokes ve İskoçya’lı Franz Ferdinand’dan etkilenen Bloc Party grubu değişik sentez ve performanslarıyla büyük bekleyişi sonlandıracak. İskoçya, Britanya Adası’nın en kuzeyinde yer alan İngiltere’ye komşu olan ve Birleşik Krallığın 4 ülkesinden biridir. Kuzey Denizi ve Atlantik Okyanısı’na kıyısı bulunan ülke 3 coğrafik bölgede yer almaktadır. Highlands (dağlık bölge), Central Belt (denize yakın), Southern Uplands (tepelik araziler)den oluşan İskoçya ülkesine bağlı 790 ada bulunmaktadır. Üç tarafı denizle çevrili olan ülkenin başkenti Edinburgh’tur. Doğal güzelliklerini, tarihi yapılarıni ve Orta Çağ’dan kalma kalelerini titizlikle koruyan kültür ve geleneklerine bağlı geçmişini canlı tutmaya çalışan İskoçya’da herkes İngilizce konuşmaktadır. Galce ve İskoç Germence’si de yüzde oranları düşük olarak kullanılan diller arasındadır. İskoçya oldukça soğuk ve yağışlı bir iklime sahiptir. Gulf Stream etkisiyle yağışı yoğun alan ülkede en sıcak yaz aylarında sıcaklık sadece 15- 20 derece arasını bulmaktadır. Gulf Stream, Meksika Körfezi’nden yola çıkarak İngiltere ve İskoçya kıyılarına kadar uzanan bir sıcak su akıntısıdır. Bu akıntı Kuzey Avrupa’daki iklimi yumuşatarak daha yaşanabilir hale getirmektedir. Meksika Körfezi’nden yola çıkan akıntı Kuzey Amerika’dan Florida’ya oradan da New Foundland’e ulaşmaktadır. Akıntı buradan sonra Atlantik Okyanusu ve Batı Afrika kıyılarına yol almak üzere ikiye ayrılmaktadır. Körfez Akıntısı (Gulf Stream) Kuzey Avrupa’daki suların ısınmasını sağlamaktadır. İskoçya’daki iklimin ılımanlaşmasını sağlayan bu akım limon, muz, portakal gibi astropik bitkiler in de yetişmesini sağlamaktadır. Yağışların da artmasını sağlayan Gul Stream akımı toprağın tarıma elverişli olmasına da olanak vermektedir.

icon Etiketler:
Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.