İstanbul Caz Albümü Çıktı
7 Ekim 2010 Perşembe - 14:08     2.659 kez okundu.    
İstanbul Caz Albümü Çıktı

İstanbul Caz Albümü Çıktı

İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın 1 – 20 Temmuz 2010 tarihleri arasında düzenlemiş olduğu 17.Uluslararası İstanbul Caz Festivali’nde 300 sanatçının gerçekleştirdiği konser kayıtları bir albümde bir araya toplanarak müzik marketlerdeki raflarda yerini aldı.

İmer Demirer, Seal Buika, Stanley Clarke, Jülide Özçelik, Marta Wainwright, Tony Bennett, Volkan Hürsever’in de bulunduğu albüm 11 eserden oluşuyor. 20 gün süren Caz Şenliği Topkapı Aya İrini Müzesi’nden, Cemal Reşit Rey Konser Salonu’na, Şehir Hatları vapurunda kurulan orkestrasıyla Caz Vapuru, İstiklal caddesinde seyir eden orkestralı Caz Tramvayı’na kadar coşkusuyla tüm müzikseverleri karnaval havasında yaşattı. 1960’lı yıllardan bu yana cazın efsanesi olarak halen verdiği konserlerde virtüoz piyanosuyla kulakları dolduran Chick Corea Cemil Topuzlu Sahnesi’nde verdiği muhteşem konserle festivalin ağır toplarından biriydi. 16 Grammy ödülünün sahibi olan Chick Corea’ya yine ünlü caz müzisyenlerinden Christian McBride, Kenny Garret, Roy Haynes eşlik etti. Tony Bennet 15 Grammy Müzik ödülü ile Chick Corea’yı kariyerinde yakından takip ediyor. İstanbul Caz Festivali’nin hiç şüphesiz en renkli simalarından ve uzun süredir beklenen şovuyla ünlü sanatçı Grace Jones idi. Yine tüm gösteriş ve ihtişamı ile halen disko kraliçesi tahtından düşmeyen Jones, hafızalardan silinmeyecek bir konserle müzikseverleri selamladı. Soul müzik ve Modern R&B müziğinin başarılı temsilcilerinden Seal, sekiz kişilik orkestrasıyla unutulmayan klasiklerden ve son albümlerinden seçmeler sundu. Festivalin en önemli misyonlarından biri olan Avrupalı ve Türk caz müzisyenlerin karma sentez lerini ustaların elinden dinletmek olması sebebiyle bir araya gelen çok başarılı caz müzisyenleri farklı fikir ve tekniklerle yaratımlarını müzikseverlere sundular. Bunlardan Önder Focan Band & Raivo Tafenau, Volkan Hürsever Trio & Magnus Lindgren, İmer Demirer Quartet & Enrico Rava, Stephane Guillame & Bora Çeliker, Jülide Özçelik Band & Maarten Ornstein gibi Avrupa- Türk ortak konserlerini sayabiliriz. Bu yıl Garanti Bankası’nın ana sponsorluğunu 13.kez üstlendiği festivale Tekirdağ Rakı, Kahve Dünyası, Pirelli Türk, Matraş, Emirates Hava Yolları, Coca Cola, Volvo Car hizmet sponsoru olarak görev aldılar.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.