İstanbul Devlet Operası Açılış Konseri
19 Eylül 2010 Pazar - 09:57     2.833 kez okundu.    
İstanbul Devlet Operası Açılış Konseri

İstanbul Devlet Operası Açılış Konseri

2010 – 2001 İstanbul Devlet Opera ve Balesi sezon açılışını 2 Ekim 2010 Cumartesi günü Aya İrini’de saat 20:00’de şef Serdar Yalçın yönetimindeki orkestra konseriyle gerçekleştirecek.

Konserin ilk bölümünde orkestra Rossini’den Sevil Berberi uvertürü, Donizetti’den Don Pasquale, Lehar’dan Şen Dul, Leigh’den Mançalı Adam operalarınden seçme eserler seslendirecek. İkinci bölümde orkestra Mozart’tan Figaro’nun Düğünü, Offenbach’tan Hoffmann’ın Masalları, Britten’den bir film gösterisi, Verdi’den La Traviata operalarınden seçme eserler sunacaklar. İstanbul Devlet Opera ve Balesi açılış konserinin ardından 5 Ekim 2010 Salı günü saat 20:00’de Süreyya Operası’nda bir Bale gösterisi sunuyor. Concerto Barocco, Creatures, Mi Favorita adlı üç eser baleseverlerin gösterimine sunulacak. İlk eser Concerto Barocco’da iki balerin kemanlar eşliğinde müziğe renk katarken, 8 balerin esere iştirak ediyorlar. Eserin ikinci bölümünde baş balerin ve bir balet pas de deux sunuyorlar. Eser son bölümde Allegro ritminde canlı ve enerjik sona eriyor. Eserin koreografisini Balanchine kendine özgü tarzıyla oluşturmuş. İkinci eser Creatures insanoğlunun içsel güzelliklerine yolculuyor seyirciyi adeta. İnsan ruhu nun derinliklerindeki çelişkiler dansın koreografisine yansıtılmış bu kez. Mi Favorita bale suiti 7 Nisan 2002’de koreografisi gerçekleşmiş bir eser. Donizetti’nin müziği eşliğinde enerjik ve canlı bir performans kareleniyor sahnede. Koreograf Jose Martinez eserin içine zeka kıvılcımlarını ve hayal gücünü saçmış. Yaratıcı bir klasik eser ve güçlü bir mizah duygusuyla adeta bale eserlerinin bir karikatürü çizilmiş sahnede. Üç Bale 7 Ekim 2010 Perşembe akşamda yine Süreyya Operası’nda sahnelenecek.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.