İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası’ndan ‘İsmet İnönü Konseri’
8 Aralık 2013 Pazar - 14:36     1.607 kez okundu.    
İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası’ndan ‘İsmet İnönü Konseri’

İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası’ndan ‘İsmet İnönü Konseri’

İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası (İDSO), Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün silah arkadaşlarından, Türkiye Cumhuriyeti’nin 2.cumhurbaşkanı, İstiklal Madalyası sahibi İsmet İnönü’yü ölümünün 40. yılında 20 Aralık 2013 Cuma günü saat 20:00’de Beşiktaş Belediyesi Fulya Sanat Merkezi’nde bir konserle anacak.

1884 yılında İzmir’de dünyaya gelen Reşit Efendi ve Cevriye Hanım’ın ikinci oğlu İsmet İnönü, aslen Bitlis kökenli bir aileden gelmektedir. Babası Reşit Efendi, Bitlis’te yaşayan Kürümoğulları ailesindendir. Anne Cevriye Hanım, Bulgaristan göçmeni Müderris Hasan Efendi’nin kızıdır. İlk ve orta eğitimini Sivas’ta tamamlayan İnönü, İstanbul’da askeri bir okulda mühendislik eğitimi almıştır. Edirne’de kurmaylık stajını bitirerek 31 Mart ayaklanmasında Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Hareket Ordusu’nda görev almıştır. Görevindeki başarıları nedeniyle binbaşılığa yükselen İnönü, Yemen’e giderek Yemen Kuvayi Umumiye’de kurmay başkanlığı görevini yapmıştır. Karargahlar, cephelerdeki görevlerle Anadolu’nun dört bir yanında ordularıyla birlikte düşmanla çarpışan İsmet İnönü, 1914 yılında Genelkurmay Başkanlığı’na atanmıştır. I.Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı sırasında aktif rol alan ve yurt dışındaki cephelerde de görev alan İnönü, Mustafa Kemal Atatürk’le birlikte ulusal ve uluslararası müzakere ve antlaşmalarda önemli roller almıştır. 1919 Paris Barış Konferansı’na giden komisyonun askeri kanadında müşavir olarak bulunmuştur. 23 Nisan 1920’de açılan TBMM’ye Edirne’den milletvekili olarak katılan İnönü, Çerkez Ethem ayaklanmalarının bastırılmasında da önemli rol oynamıştır. 1921 yılında Batı Cephesi’nde Yunanlıların ilerlemesini önleyerek Paşa unvanını almıştır. Sakarya Meydan Muharebesi’nde Mustafa Kemal Atatürk’ün başkanlığındaki TBMM tarafından başkomutanlık rütbesi verilen İsmet İnönü, Mudanya Mütarekesi görüşmeleri için de Atatürk tarafından görevlendirilmiştir. Mustafa Kemal Atatürk’le yakın siyasi ilişkiler içinde bulunan İsmet Paşa, İnönü soyadını 1934 yılında Soyadı Kanunu çıktığında almıştır. Ülkenin önemli siyasal gelişmelerinin yanı sıra, devrimlerin harfiyen uygulanmasında, devletçilik ilkesinin ülkenin tüm birimlerinde uygulanmasına ve bu yeni devlet anlayışının yerleşmesine öncülük etmiştir. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatından sonra TBMM tarafından cumhurbaşkanı olarak atanan İsmet İnönü, aynı zamanda CHP Genel Başkanlığı’na getirilmiş ve ‘Milli Şef’ ilan edilmiştir. Cumhurbaşkanlığı döneminde başlayan II.Dünya Savaşı’ndan ülkeyi uzak tutmaya çalışan İnönü, savaş yıllarındaki toplumsal ve ekonomik sıkıntıları atlatmak için olağanüstü gayret sarf etmiştir. Varlık Vergisi uygulamaları, Köy Enstitüleri’nin açılması, 20.000 öğrencinin köy öğretmenliği için yetiştirilmesi, müziğe yeteneği olan öğrencilerin küçük yaşta eğitilmesi için ‘Harika Çocuklar Yasası’nın hazırlanması İnönü dönemindeki önemli sosyal atılımlardandır.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.