İstanbul Klarnet Korosu CKM’de
24 Aralık 2009 Perşembe - 10:38     4.154 kez okundu.    
İstanbul Klarnet Korosu CKM’de

İstanbul Klarnet Korosu CKM’de

Ocak 2010’da bir yaşına girecek olan İstanbul Klarnet Korosu İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Klarnet bölümü öğretim görevlisi sanatçı Gürhan Eteke tarafından kuruldu.

Üniversitede oda müziği ve orkestra repertuarları üzerine de ders veren sanatçı Filarmonia İstanbul ve Akbank Oda Orkestrası ’nın da klarnet grubunun şefi olarak çalışıyor. İstanbul Klarnet Korosu Sanat yönetmenliğini de başarıyla yapan sanatçı kurduğu 40 genç klarnetçiden oluşan orkestranın geniş ve renkli repertuarıyla bir yıldır keyifli çalışmalar ve konserler veriyor müzikseverlere. Koronun şefi Burak Tüzün Anadolu Üniversitesi’nin Senfoni Orkestrası, Devlet Konservatuarı’nın Oda Orkestrası ve Gençlik Senfoni Orkestrası ’nın şefliğini ve müzik yönetmenliğini yapıyor. Klarnetlerle klasik müziği yorumlayarak müzikseverlerin takdirini toplayan koronun ‘Yeni Yıl Konseri’ 29 Aralık 2009 Salı akşamı Caddebostan Kültür Merkezi’nde saat 20:30’da başlıyor. Konsere solist olarak Göteborg Senfoni Orkestrası tek Türk Obua sanatçısı Pelin Çotal, İstanbul Devlet Operası solisti Otilya İpek, flüt solo’da Aslıhan And renk katacaklar. Konser geliri ise İstanbul Klarnet Derneği’ne bağışlanıyor.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.