İstanbul Koro Günleri 5 Yaşında
15 Kasım 2012 Perşembe - 11:24     1.685 kez okundu.    
İstanbul Koro Günleri 5 Yaşında

İstanbul Koro Günleri 5 Yaşında

2008 yılında düzenlenmeye başlayan Uluslar arası İstanbul Koro Günleri Festivali 5.yaşında 14- 19 Kasım 2012 tarihleri arasında etkinliklerini gerçekleştirecek.

Her geçen yıl katılımcı sayısı artan festivale bu yıl Danimarka, İspanya, Yunanistan, Türkiye ve Estonya’dan gruplar misafir oluyor. 21 koronun evrensel konuşma dili müzikle bir araya geleceği festivalde çok sesli korolar karma müzik tarzlarından ilginç çalışmalarla müzikseverlerin huzurunda olacaklar. Resmi açılışı 15 Kasım 2012 (bugün ) saat 19:00’da İTÜ Maçka Kampüsü, Mustafa Kemal Amfisi nde konuk koroların da katılımıyla Ladies and Gentlemen İstanbul Korosu yapacak. Festival etkinlikleri Şişli ve Beyoğlu’ndaki konser salonları, MİAM desteğiyle İTÜ Maçka Kampüsü Mustafa Kemal amfisi, Notre Dame de Sion okulu konser salonu, Beyoğlu Üç Horan Kilisesi salonu ve Saint Esprit kilisesi salonunda ilan edilen gün ve saatlerde yapılacak. On konser, dört seminerin gerçekleşeceği festivalde tüm etkinlik ve konserler ücretsiz olarak izlenebilecek. Festivalin kapanış akşamında katılımcı korolar ve Boğaziçi Caz Korosu güzel bir konserle veda edecekler. Ülkemizde çok sesli koroların artmasını cesaretlendirmek ve korolara alt yapı imkanı sağlayacak devlet, sivil eğitim kurumları, yerel yönetimler ve özel sektörün dikkatini çekmek amacıyla her yıl gelenekselleşen Uluslar arası İstanbul Koro Günleri Festivali gelecek yıllarda da ülkemizin çeşitli illerinden yeni koroları aralarında görmeyi umuyorlar. Ladies & Gentlemen İstanbul Müzikal Gösteri Topluluğu 2005’te Çelik Kasapoğlu tarafından kuruldu. Konservatuarların Müzikal bölümlerinde okuyan öğrenci ve mezunlardan oluşan ‘seçilmiş’ çok iyi seslerle çalışan topluluk 65 kişilik bir kadroya sahip bulunmaktadır. Ladies & Gentlemen Korosu repertuarlarında Broadway müzikleri, caz, popüler şarkılar, film müzikleri, solo ve ensemble performansları ile başarılı çalışmalar sergilemeye devam etmektedirler.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.