İstanbul Müzik Festivali Genç Solist’ini Buldu.
8 Mart 2013 Cuma - 11:09     2.302 kez okundu.    
İstanbul Müzik Festivali Genç Solist’ini Buldu.

İstanbul Müzik Festivali Genç Solist’ini Buldu.

İstanbul Müzik Festivali 40.yılında ‘İstanbul Müzik Festivali Genç Solistini Arıyor’ projesinde genç solistini belirledi. Genç yetenekleri keşfetmek ve teşvik etmek üzere yola çıkılan projede bu yıl 17 yaşındaki genç çellist Cansın Kara birincilik ödülünü kazandı.

İngiltere’de bulunan Yahudi Menuhin Okulu’nda eğitimini sürdüren Cansın Kara 10 Haziran 2013 günü Süreyya Operası’nda şef Ramiz Malik Arslanov yönetimindeki İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Senfoni Orkestrası ile bir konser gerçekleştirecek. Çellist Cansın Kara konserde Haydn’ın Do Majör Çello Konçertosu ile Beethoven’ın 3.Senfonisi’ni yorumlayacak. Yarışmada 24 yaş ve alt yaş grubu İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı, Çukurova Devlet Konservatuarı, Bremen Konservatuarı, Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuarı, Yahudi Menuhin Müzik Okulu, Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuarı, Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı, Paris Bölgesel Konservatuarı, Salzburg Mozarteum Konservatuarı, Mersin Üniversitesi Devlet Konservatuarı viyolonsel öğrencileri eserleri birbirinden güzel çalarak jürinin takdirine sunmuşlardır. Yarışma jürisinde Mersin Üniversitesi Devlet Konservatuarı öğretim üyesi çellist Münif Akalın, İstanbul Üniversitesi Senfoni Orkestrası şefi Ramiz Malik Arslanov, İTÜ Müzik İleri Araştırmalar Merkezi Başkanı Cihat Aşkın, Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuarı Çello bölümü Öğretim Üyesi Melih Kara, festivalin müzik direktörü Yeşim Gürer Oymak ve Mimar Sinan Üniversitesi Devlet konservatuarı Çello bölümü Öğretim Üyesi Dilbağ Tokay yer almıştır. Rus kökenli bir Yahudi ailenin çocuğu olan Menuhin henüz 3 yaşındayken ailesinin bit pazarı ndan aldığı bir kemanla eğitimlere başlamıştır. 4 yaşına geldiğinde ustalıkla keman çalan sanatçı 7 yaşında ilk konserini San Fransisco’da vermiştir. Çok geçmeden New York Senfoni Orkestrası eşliğinde Carnegie Hall’de konser veren Menuhin Berlin’de ünlü bilim adamı Einstein’ın da izleyici olarak konuk olduğu bir konser gerçekleştirmiştir. Yoğun konser programının ardından 1,5 yıl ara veren ve yeni projeler üzerine çalışan Menuhin, Schumann’ın ve Mendelssohn’un hiç bilinmeyen ve sonradan bulunan konçerto eserlerini seslendirerek geri dönüş yapmıştır. Çeşitli müzik festivalleri, konserler ve orkestra şefliği yapan Menuhin 1962 yılında İngiltere’de 8- 18 yaş arası üstün yetenekler yetiştirmek için Yahudi Menuhin Müzik Okulu’nu kurdu. Genç ve üstün yeteneklere en iyi hocalarla eğitim olanağı sağlayan öğrencilerinin maddi durumlarını da göz önünde bulundurmamayı ilk edinmiştir. Ünlü virtüozlar Nigel Kennedy, Ella Rundle, Benjamin Wilmore, Miho Kawashima Yahudi Menuhin Müzik Okulu’ndan yetişmiştir. Ünlü kemancı Yahudi Menuhin ülkemize iki kez gelerek Aya İrini Konser Salonu’nda Schumann, Çaykovski, Mozart, Paganini gibi ünlü bestecilerin eserlerinden seslendirmiştir. İstanbul Müzik Festivali’nin 1972 yılındaki açılış konserinde Ayla Erduran ve Suna Kan ile Vivaldi’nin Üç Keman Konçertosu’nu çalmıştır. William Walton, Georges Eneschu, Bela Bartok gibi ünlü besteciler keman ustası Menuhin’e besteler yazmışlardır. 1999 yılında hayata gözlerini yuman sanatçı İngiliz vatandaşı ve Lordlar Kamarası üyesi’dir.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.