İstanbul Müzik Festivali Genç Viyolonsel Solistini Arıyor.
20 Aralık 2012 Perşembe - 11:18     2.109 kez okundu.    
İstanbul Müzik Festivali Genç Viyolonsel Solistini Arıyor.

İstanbul Müzik Festivali Genç Viyolonsel Solistini Arıyor.

İstanbul Müzik Festivali 41.yılında ‘İstanbul Müzik Festivali Genç Solistini Arıyor’ projesi kapsamında 2013’ Mart ayının başında Viyolonsel dalında seçmelerini gerçekleştirecek.

2012 yılında 40. İstanbul Müzik Festivali’nde keman dalında başlattıkları projede genç yetenekleri keşfetmek, teşvik etmek ve müzikal kariyerlerinde yükselişlerini sağlamak amaçlanmaktadır. 15 Mart 2013 son başvuru tarihi olan seçmelerden çıkan genç viyolonselci 41. İstanbul Müzik Festivali’nde Malik Aslanov’un yönettiği İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Senfoni Orkestrası eşliğinde bir konser vermeye haz kazanacaktır. Festivalin jüri üyeleri arasında İstanbul, Mersin ve Milli Reasürans Oda orkestralarında grup şefi (viyolonsel) Münif Akalın, İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Senfoni Orkestrası şefi (viyolonsel) Ramiz Malik Aslanov, Cihat Aşkın (keman), Melih Kara (viyolonsel), Dilbağ Tokay (viyolonsel) ve festival temsilcisi Yeşim Gürer Oymak bulunmaktadır. Geçen yıl keman dalında ‘genç solist’ olarak seçilen ve Londra Kraliyet Müzik Koleji’nde eğitimini sürdüren kemancı Emre Engin, 2012’ Haziran ayında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Senfoni Orkestrası eşliğinde Kadıköy Süreyya Operası’nda bir konser gerçekleştirmiştir. 2013 yılının Mart ayında gerçekleşecek viyolonsel dalında ‘genç solist’ seçmelerinin katılım koşulları arasında viyolonsel dalında 24 yaşın altındaki TC vatandaşı olması, bir viyolonsel konçertosu ’nun orijinal olarak ve tamamının çalınması, piyano eşlikçileri, sayfa çeviricileri nin kendileri tarafından getirilmesi, ulaşım, konaklama gibi organizasyonları katılımcının üstlenmesi ön görülmüştür. Katılımcıların başvuru sırasında ad, soyadı, doğum tarihi, veli adı, soyadı, ikametgah adresi, e- mail adresi, GSM, sabit hat numaraları, eğitim durumu ve eşlikçisinin nüfus cüzdan fotokopisi en geç 15 Şubat 2013 tarihine kadar ayse.emek@iksv.org adresine bildirmeleri gerekmektedir. Seçmelerin yapılacağı tarih, saat ve konser mekanı bilgileri ise katılımcının aynı mail adresine bildirilecektir. Seçme sonuçları katılımcının mail adresine bildirilecek aynı zamanda http://muzik.iksv.org.tr adresinden de öğrenilebilecektir. Viyolonsel yada çello adı verilen yaylı sazlar ailesinin dört telli, bas sesli çalgısıdır. Onaltıncı yüzyılda ilk olarak görülen ve kadın vücudunu andıran viyolonsel, genellikle akustik olarak çalınmaktadır.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.