İstanbul Opus Amadeus Oda Müziği Festivali Başlıyor.
23 Şubat 2014 Pazar - 07:53     1.319 kez okundu.    
İstanbul Opus Amadeus Oda Müziği Festivali Başlıyor.

İstanbul Opus Amadeus Oda Müziği Festivali Başlıyor.

Beşiktaş Belediyesi Fulya Sanat Merkezi’nde İstanbul Opus Amadeus Oda Müziği Festivali kapsamında 2 Mart 2014 Pazar günü saat 20:30’da Berlin Filarmoni Solistleri Alessandro Cappano (keman), Naoko Shimizu (viyola), Knut Weber (çello) ve Özgür Aydın )piyano) eşliğinde Mozart, Mahler ve Brahms’ın en güzel eserlerinden bir demet sunacaklar.

Müzik tarihinde ilk defa Mozart’ın bestelemiş olduğu piyano ile oda müziği eserinde sanatçının güçlü duygu zenginliğinin yansıdığı hümanizmin ve dünyevi duyguların  yüklü olduğu hissedilmektedir. Senfoninin dahi ve muhteşem bestecisi Mahler ise Piyano ile Oda Müziği bestelerine henüz 16 yaşında başlamıştır. Biçim, ritm, armoni, kontrpuan açısından zenginlikler sunan bestesini tamamlayamamıştır. Son olarak oda müziğinde ‘ilahi’ bestelerle tanınan Brahms’ın piyanolu oda müziği konser repertuarında yoğun romantizm ve hüzünlü vurgularla dolu, haraketli dans ritimleriyle Çigan müziğine dönüşen fırtınalı ve tutkulu bir finale gelen bestesi yer almaktadır. Romantik ve Modern dönemlerinin arasındaki bir süreçte dönemin en büyük bestecilerinden biri olarak sayılan Avusturyalı besteci ve orkestra şefi Gustav Mahler, sonuncu eserini tamamlayamadığı 10 senfonisi ve çok sayıda orkestra şarkıları bestesi bulunmaktadır. Bestelerinde yaşam ve ölüm korkusu, insanların yalnızlığı, kuşkuculuğu, doğanın anlamı ve koşullarının zorluğu üzerine yoğunlaşan Mahler’in ancak ölümünden 50 yıl sonra eserleri değer kazanmıştır. 20.yüzyılın önemli bestecileri olan Şostakoviç, Schoenberg ve Britten gibi besteciler sanatçının eserlerinin etkisi altında kalmışlardır. 1860 yılında Avusturya İmparatorluğu’na ait Bohemya bölgesinde çok çocuklu bir Yahudi ailesi nde dünyaya gelen Mahler’in faytonculuk ve lokanta işletmeciliği yapan babası 14 çocuğundan 8’ini kaybetmiştir. Evlerinin yakınındaki kışlada çalınan asker marşları ve halk türkülerinin esin kaynağı olduğu Mahler, 6 yaşında piyano çalmaya başlamıştır. Henüz 10 yaşındayken ilk konserini veren sanatçı bir hastalık sonucu ölen kardeşi Ernst’in anısına duygularını bestelerine ve opera eserlerine nakşetmiştir. Okul yaşamında ğek başarılı olmayan Mahler, Viyana Devlet Konservatuarı sınavlarına girerek okulu başarıyla bitirmiştir. Konservatuar eğitiminin ardından Viyana Üniversitesi edebiyat ve felsefe bölümün kayıt olan Mahler, Schopenhauer ve Nietzche gibi filozofların etkisi altında kalmıştır. Piyano dersleri vererek yaşamını kazanmayı sürdüren sanatçı bir yandan besteler yapmaya devam etmiştir. Konservatuarın açmış olduğu ‘Bethoveen Kompozisyon Yarışması’ndan başarı elde edemeyen sanatçı orkestra şefliğine yönelerek, beste yapma işini yaz tatillerine ertelemiştir. Bu durumu bilen yakın çevresi kendisine ‘yaz bestecisi’ adını vermiştir. 17 yıl boyunca orkestra şefliğinde yükselen Mahler, Budapeşte, Prag, Leipzig ve Hamburg operalarında şef olarak yaygın bir üne sahip olmuştur. 37 yaşına geldiğinde Avrupa’nın en prestijli müzik merkezlerinden biri olan Viyana Kraliyet Operası’nın sanat yönetmenliğini gerçekleştirmiştir.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.