İstanbul Resitallerinde Lara Ömeroğlu
5 Aralık 2010 Pazar - 12:05     2.530 kez okundu.    
İstanbul Resitallerinde Lara Ömeroğlu

İstanbul Resitallerinde Lara Ömeroğlu

Başarılı genç piyano sanatçısı ‘BBC Young Musician 2010’ birinciliği alarak sıcağı, sıcağına İstanbul Resitalleri’nde adeta kutlamasını yapıyor.

Bu gelecek vaat eden yetenekli, parlak genç sanatçının 16 Aralık 2010 Perşembe günü saat 19:00’da MKM Atilla İlhan Salonu’nda müzikseverlere piyanosuyla söyleyeceği çok şey var. Lara Ömeroğlu, 6 yaşında hocası Emily Jeffrey ile piyano derslerine başladı. Ardından Ian Jones ile çalışmalarına devam eden genç sanatçı Purcell School ve Royal College’da eğitimine devam ediyor. BBC Young Musician 2010 yarışmasındaki performansı canlı yayınlanarak büyük bir başarıyı elde etti. Yarışmadaki birinciliğin ardından yine BBC Radio 2’ye canlı performans yapması için çağırıldı. Bu yarışma dışında Lara Ömeroğlu’nun birçok birincilik ödülleri de var. 2004’te Londra’daki Piyano yarışmasında birincilik, 2005 Francis Hollands- Fanny Davies Junior Ödülü, 2007 Ealing Müzik Festivali ödülleri, 2007 Jacques Samuel Piyano yarışması birinciliği, 2009 Fransz Lizst Yarışması Finalisti, 2009- 2010 eğitim dönemi Purcell Müzik Okulu burslarını kazandı. Genç piyanist halen Non Worrall, Richard Williams’ın himayesinde Steinway Hall ve Londra Wigmore Hall’de dizi konserler seslendiriyor. İstanbul Resitalleri’nin ardından İsviçre, Cumbria, Devon ve Gstaad’daki festival konserleri takip ediyor. Bu yıl Mozart ve Grieg bestelerini Borusan Filarmoni ve Maidstone Senfoni, Aurora orkestralarıyla seslendirecek olan Lara Ömeroğlu piyano sanatçılığının yanı sıra önemli orkestralarda viyola da icra ediyor. Royal College ve Purcell okullarının orkestralarında, kuartetlerde halen baş viyolacı olarak çalışmalarına devam ediyor. Viyola sanatçısı olarak çalıştığı orkestralar arasında Francis Holland Orkestrası, RCM, NCO, RCMJD sayılabilir.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.