İstiklal Marşı’mızı Dinleyelim
6 Şubat 2011 Pazar - 11:56     2.910 kez okundu.    
İstiklal Marşı’mızı Dinleyelim

İstiklal Marşı’mızı Dinleyelim

Cumhurbaşkanlığı Devlet Senfoni Orkestrası (CDSO)’nın icra ettiği Devlet Çok Sesli Korosu’nun seslendirdiği İstiklal Marşı en doğru hali ile Kültür Bakanlığı sitesinde yayınlanmaya başladı.

Milli Marşımızın uzun zamandır kusursuz söylenmesinde sıkıntılar yaşanmasının gözlenmesi üzerine yoğunlaşan şikayetler çok önemli bir hizmeti yerine getirdi. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa göre kamulaşan marşımızın dört ayrı versiyonda doğru şekilde seslendirilmiş şekliyle www.guzelsanatlar.gov.tr adresinde yayınlanıyor. Ayrıca 2011 yılı İstiklal Marşı’mızın şairi ‘Mehmet Akif Ersoy Yılı’ olarak ilan edilerek sanatçının adına bir dizi etkinliklerle anılacağı da belirtiliyor. Mehmet Akif Ersoy 20 Aralık 1873’de İstanbul’da dünyaya geldi. Arnavut kökenli baba ve Özbek asıllı bir annenin çocuğu olan düşünür, şair, veteriner, vaiz, öğretmen, hafız, Kur’an tercümanı, yüzücü ve Ulusal ve Milli Marşımız’ın güftecisidir.  ‘Milli Şair’ veya ‘Vatan Şairi’ olarak anılan sanatçının en önemli eserlerinin arasında Bülbül ve Çanakkale destanları yer alır. II.Meşrutiyet döneminde bir derginin başyazarlığını yapan ve ardından Kurtuluş Savaşı döneminde milletvekilliğine seçilen şairimiz İstiklal Madalyası sahibidir. İstanbul’un Fatih ilçesinde Karagümrük mahallesinde dünyaya gelen sanatçı ömrünün son yıllarında Mısır’da bulunur ve Kur’anı Kerim’in Türkçe’ye tercümesi için çalışır. Yazarlığa başlama yılları Baytar Mektebi’nde eğitim aldığı döneme rastlar. 1921 yılında dönemin Milli Eğitim Bakanı Hamdullah Suphi Bey’in isteği üzerine düzenlenen ulusal marş yarışmasına katılması üzerine bir çok rakibi bu güçlü şair ve şiiri karşısında derhal yarışmadan ayrılırlar. Yarışmadan kazandığı 500 liralık ödülü kadın ve çocuklara yardımda bulunan ve cepheye elbise diken bir vakıfa bağışlar. 27 Aralık 1936 yılında Beyoğlu’nda Mısır apartmanında yakalandığı siroz hastalığının pençesinden kurtulamayarak hayata veda eder.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.