İtalyan Operası’nda Bir Türk
21 Haziran 2011 Salı - 20:26     3.508 kez okundu.    
İtalyan Operası’nda Bir Türk

İtalyan Operası’nda Bir Türk

Mersin Devlet Opera ve Balesi’nin ünlü tenorlarından Bülent Bezdüz, İtalya’nın en önemli operalarından Teatro Massimo di Palermo’da Donizetti’nin opera eseri Lucia di Lammermoor’da Edgardo rolüyle büyük beğeni topladı.

Pavarotti’nin tahtına aday gösterilen on bir tenordan biri olan Bülent Bezdüz dört Grammy ödülünün de sahibi. Sanatçı İtalya’daki çalışmalarından sonraki sezonda Antalya ve İzmir’de Verdi’nin Requiem’inde, İspanya’da Lucia, İsveç’te Göteborg Operası ve  Lucrezia Borgia operalarında yer alacak. Ankara doğumlu sanatçı, Ankara Gazi Üniversitesi Müzik Eğitimi bölümünden mezun oldu. Şan derslerine Polonyalı hocası Roman Werlinski ile sürdüren Bezdüz’ün ilk sahne çalışması Mersin Devlet Opera ve Balesi’nde sahnelenen Verdi’nin La Traviata operasında Alfredo rolüyle oldu. 1997 yılında eğitimine Manchester’da Avrupa Opera Merkezi’nde devam ederken aynı yıl Avrupa’da ilk sahnesini alan sanatçı aynı opera ile İngiltere, Danimarka ve İrlanda’da sahne aldı. İlerleyen yıllarda Dublin, Londra, Marsilya, Köln, Amsterdam, Lozan, Renne, Nansi şehirlerinden bulunan operaevlerinde de şarkı söyledi. Ülkemizde de birçok kez Aspendos Uluslar arası Opera Festivali ve İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nde sahne alan sanatçı gerçekleştirdiği yurtdışı çalışmalardaki başarısı nedeniyle Grammy ödüllerinin de haklı sahibi oldu.

icon Etiketler:
Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.