İzlandalı Ünlü Piyanist Olafur Arnalds Salon İKSV’de
16 Kasım 2013 Cumartesi - 10:16     1.969 kez okundu.    
İzlandalı Ünlü Piyanist Olafur Arnalds Salon İKSV’de

İzlandalı Ünlü Piyanist Olafur Arnalds Salon İKSV’de

İzlandalı piyanist, şarkı yazarı ve indie rock müzisyeni Olafur Arnalds, 19 ve 20 Kasım 2013 günlerinde Salon İKSV’de 21:30’da büyüleyici performansıyla müzik severlerin huzurunda olacak.

2007 yılında çıkardığı ilk albümü ‘Eulogy For Evolution’ albümünün ardından 2008 yılında ikinci albümü ‘Variation of Static’, 2010’da ise ‘And They Have Escaped The Weight of Darkness’ı yayınlayan Olafur Arnalds, bu süreçte elektro- akustik sound’unu  geliştirerek başarılarının boyutlarını genişletti. İzlanda, Atlas Okyanusu’nda Grönland, Norveç ve Britanya Adaları’nın arasında yer alan bir adadır. Volkanik bir ada ve çevresinde bulunan küçük adalar üzerinde kurulan İzlanda ile Grönland’ın arası 350 km.dir. Norveçliler tarafından 861 yılında keşfedilen adaya 9. ve 10.yüzyıllar içerisinde Vikingler yerleşmiştir. 14.yüzyılda Danimarkalıların hakimiyetine giren Norveçliler ve İzlanda adası halkı 17.yüzyılda volkanik faaliyetler, kıtlık ve hastalık nedeniyle zor yıllar yaşadı. II.Dünya Savaşı’nda himaye etme maksadıyla İngiltere’nin ele geçirdiği ada, Amerikalıların idareyi ele almasıyla birlikte NATO üyeliğini kazandı. İzlanda, aynı zamanda ordusu olmayan tek NATO ülkesidir. Başkent Reykjavik önemli siyasi buluşmaların merkezi olmuştur. 1986 yılında ABD Başkanı Ronald Reagan ile Sovyetler Birliği (SSCB) Genel Sekreteri Mihail Gorbaçov, nükleer silahlanmanın sınırlanması görüşmelerini başkent Reykjavik’te başlatmışlardır. Kutup bölgesi ne en yakın şehirlerden olan Reykjavik’te balıkçılık önemli gelir kaynaklarındandır.  İzlanda’da volkanik yanardağ lar halen faaliyet içindedir. Gayzerler (sıcak su kaynakları) adanın elektrik ve ısınma ihtiyacını karşılamaktadır. Volkanik yapısı nedeniyle zengin termal kaynaklar ıyla Avrupa’nın en geniş buzulu da bu bölgededir. İzlanda, kuzey bölgede konumlandığı halde çok soğuk bir iklime sahip değildir. Gulf Stream akıntısının etkisiyle yazlar serin ve ılık, kışlar ise yumuşak geçmektedir. Adanın kuzey kesimlerinde Haziran ayının 18 günü güneş hiç batmadan ufukta durmaktadır. Ormanlık alanları yok denecek kadar az, bitki örtüsü ise dikenli çalılık ve otlak alanlardır. Tarıma elverişli alanları olmadığından küçük ve büyük baş hayvancılığın yanı sıra sadece patates, şalgam ve hayvan yemi üretilmektedir. Balık zengini denizlerinden balina, morina, ve ringa balıkları çokça çıkarılmaktadır. Yılda bir buçuk milyon ton balık elde edilen İzlanda’da ürünün büyük kısmı işlenerek dışarıya ihraç edilmektedir.  Balık konservesi, balık unu fabrikaları, tersaneler, çimento, ayakkabı, kumaş, dokuma, et ve süt ürünleri ile alüminyum fabrikaları bulunmaktadır. 320.000 kişilik nüfusu ile İzlanda’nın % 80’i köylerde yaşamaktadır. 7- 15 yaş arası eğitim mecburi olup, adada halka açık yerlerde içki içmek yasaktır. 5 üniversite ve 2 kolej bulunan ülkede okuma- yazma bilmeyen yoktur. Bir deniz, bir de hava limanı bulunan ülkede demiryolları bulunmamaktadır.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.