İzlenmeye Değer Bir ‘Kafası Karışık Kontrtenor ‘
28 Aralık 2012 Cuma - 11:53     2.608 kez okundu.    
İzlenmeye Değer Bir ‘Kafası Karışık Kontrtenor ‘

İzlenmeye Değer Bir ‘Kafası Karışık Kontrtenor ‘

Zenin repertuarı, caz, pop, opera tarzını harmanlayan müziği ve erkek (bas) tonlarından, soprano (en ince kadın sesi) seslere kadar çok geniş kontr tenor sesiyle, kulağa olduğu kadar göze de hitap eden Broadway yıldızlarını aratmayan

sahnesiyle Kafası karışık Kontrtenor, Nuri Harun Ateş 29 Aralık 2012 Cumartesi saat 22:30’da Garaj İstanbul’da müzikseverlerle bir arada olacak. Konser turneleri boyunca tüm Avrupa’yı dolaşan genç sanatçı ülkemizde  doğudan batıya şehir, şehir dolaşarak konserler gerçekleştirmiştir. Geniş repertuarında 60’lı yıllardan 90’lı yıllara kadar sevilen, duyulan duyulmayan  birbirinden güzel şarkılar bulunmaktadır. ‘Kalp Kırmayan Erkekler Orkestrası’ eşliğinde  vazgeçilmezi olan kostüm, tül ve payetlerle sahnesini görsel şölene dönüştüren genç sanatçı performansında kendi bestelerine de yer vermektedir. Kontr tenor seslerden Farinelli (Carlo Broschi) dünyaca ünlü Barok Castrato’lardandır. Erkek ses olarak soprano kadın seslerine çıkabilen ve bunun haricinde 3,5 oktavlık ses genişliğine sahip olan Farinelli ve ‘Kafası Karışık Kontrtenor’umuz  Nuri Harun Ateş’in ses renkleri Natural Castrato olarak adlandırılmaktadır. Tanım olarak feminen seslere sahip olan kontrtenorlar, sopranistler tiz seslere çıktıkça çocuksu bir ses karakterine bürünebilirler. Castrato’ları görmeden dinleyen bir kişi 12 yaşında bir çocuk şarkı söylüyor zannedebilmektedir. Castrato seslerin tarihi 15.yüzyıla uzanan çok eski bir geleneğe dayalıdır. Roman Katolik Kilisesi’nin kadınların sahneye çıkmasını yasakladıkları dönemlerde erkek çocuklarının er bezlerini ameliyatla alarak ve çok küçük yaşlarda eğiterek, seslerini soprano (en ince kadın sesi) tınılarında kalmasını sağladılar. Bu işleme erkek çocukların ergenlik çağına gelmeden ve sesleri kalınlaşıp, erkek sesi karakterine oturmadan çok küçük yaşta  başlanması gerekmektedir. Kadın kılığına girerek, kadın tonunda şarkı söyleyen erkek çocuklarının sahnede kullanılması 17. ve 18. yüzyılda İtalya’da devam etmiş ancak uygulama bir müddet sonra yasaklanmıştır. 17.yüzyıl sonlarında İtalya’da Fransa Anayasası uygulamaya geçince castrat işlemi de son bulmuştur. O dönemlerden kalan castrato ses kaydı ‘Roma Meleği’ olarak bilinen Alessandro Moreschi’nindir. Natural Castrato’ların günümüzde doğal yollardan bu ses rengine sahip olmalarına karşın hormonal bir bozukluğun yada gelişim sürecinde meydana gelen fiziksel bir oluşuma bağlı ses karakterleri olduğu belirtilmektedir.  Ses renklerinin çok yumuşak ve huzur verici olmasından angel voice (melek sesi) olarak adlandırılmaktadırlar. Barok müziği eserlerin günümüzde yükselişe geçmesinden dolayı dünyada sayıları çok az olan natural castrato’lara ilgi artmaktadır.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.