İzmir’de Bahar Konseri
21 Mayıs 2010 Cuma - 10:37     3.338 kez okundu.    
İzmir’de Bahar Konseri

İzmir’de Bahar Konseri

İzmir Devlet Senfoni Orkestrası yeni repertuarı ve yabancı konuk solistleriyle 28 Mayıs 2010 Cuma günü İzmir Fuarı Açıkhava Tiyatrosu’nda ‘Bahar Konseri’ veriyor.

Orkestrayı İbrahim Yazıcı yönetecek. İZDSO 1975 yılında dönemin Kültür Bakanı Nermin Nefçi’nin onayıyla Oda Müziği yapan bir grup olarak kurulmuş, hızlı bir şekilde büyüyüp, gelişerek büyük bir senfoni orkestrası haline gelmiştir. Ülkemizin en büyük sanat topluluklarından biri haline gelen İZDSO 106 kişilik kadrosuyla yurtiçi ve yurtdışı konserlerinde başarılı çalışmalara imza atmıştır. Ülkemizde özellikle Anadolu’da çok sesli müziğin sevilmesi, yayılması ve çocukların müziğe yönelmesi için ilçe, kasaba ve köylerde konserler gerçekleştirmişlerdir. Milli Bayramlar ve Özel Kutlama Günlerinde halka açık mekanlarda da konserler vermektedirler. Almanya, Güney Kore, Belçika, Malezya, İtalya, Japonya, İspanya ülkelerinde ve uluslar arası festivallerde ülkemizin adını başarıyla temsil etmişlerdir. 2000 yılında İZDSO Ulusal Şefi Yoshinao Osawa ile 32 gün süren Japonya- Malezya konserinde toplam başarılı 22 konserin CD kayıtları ile Japonya Kayıt Büyük Ödülü- En İyi Plak Ödülü’ne hak kazanarak takdirname almışlardır. 2001 yılında şef Rengin Gökmen eşliğinde Çağdaş Türk Bestecileri ’nin repertuarından oluşan konser programı ile Almanya turnesi ve İzmir – Bremen Kardeş şehirler projesinde yer alarak, çalışmalarını CD haline getirmişlerdir. İZDSO İtalya’da yapılan iki önemli müzik festivali olan Festival Euro Mediteranneo- Roma ve Festival Musicale Ravello- Napoli’de büyük beğeni toplamıştır. İZDSO’nun ilk onursal şefi Prof.Hikmet Şimşek olup sırasıyla Michael Rochat, Iosif Conta, Prof.Rengim Gökmen ve halen İbrahim Yazıcı orkestra şefliğini yapmışlardır.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.