İzmit’li Müzikseverlere Fazıl Say Konseri
2 Aralık 2012 Pazar - 11:42     2.750 kez okundu.    
İzmit’li Müzikseverlere Fazıl Say Konseri

İzmit’li Müzikseverlere Fazıl Say Konseri

Dünyaca ünlü besteci ve piyanist Fazıl Say’ın 25 Kasım 2012’de Bursa’da başlayan Anadolu Turneleri 3 Aralık 2012’de saat 20:30’da İzmit Süleyman Demirel Kongre Merkezi’nde vereceği konserle devam ediyor.

26 Aralık Mersin’de 2012’nin son konserini  verecek olan Fazıl Say, Anadolu Turneleri’ne 2013’te de devam edecek. Konserlerinde kendi bestelerine ve Bach, Mozart, Beethoven eserlerine yer veren sanatçı müzik eleştirmenlerince ‘kültürlerarası köprü kurmayı başaran yegane sanatçı’ olarak değerlendiriliyor. Ünlü piyano sanatçısı 2012 Anadolu Turneleri’ni İzmit’ten sonra Adana, Gaziantep ve Mersin’le noktalayacak. İzmit Körfezi’nin doğu kıyısında yer alan İzmit, Kocaeli ilinin de merkez ilçesidir. Marmara bölgesi nin tarihi merkez lerinden olan İzmit ve çevresinde yapılan kazılarda M.Ö 3000’de yaşam alanlarının olduğu ortaya çıkmıştır. M.Ö 12.yüzyılda Frigler’in koruması altında olan bölge Yunanistan’dan gelen Megaralılar tarafından işgal edilmiş, Trakya Kralı tarafından tahrip edilmiş olması sonucunda bugünkü İzmit’e Nicomedia kenti adı verilmiştir. Daha sonra Roma’ya bağışlanan şehir 284 yılında başkent olarak ilan edilmiştir. İzmit (Nicomedia) o yüzyıllarda Roma, İskenderiye ve Antakya’nın ardından dünyanın en gelişmiş 4.kenti olarak anılmıştır. 11.yüzyıl ortalarında Selçuklular tarafından ele geçirilen şehir Orhan Gazi döneminde Osmanlı Devleti’nin eline geçmiştir. İzmit şehri doğudan, batıya göç eden kervanların durakladığı bölge olduğundan Yunanca ‘smit’ yani ‘toplanma’adı verilmiştir. İzmit olarak anılmaya başlayan şehir resmi olarak 1337’de Osmanlı yönetiminde yeni adını almıştır. Tarihler boyu deprem felaketlerine maruz kalan ve 1.derece deprem bölgesi olan ilçe Bizans İmparatoru Justinianus tarafından onarılarak ıslah edilmiştir. Bugün deniz ulaşımı en yoğun olan bölge hem Marmara’yı, hem de Karadeniz’i birbirine bağlayan geçiş yoludur. Şehirde 5 büyük resmi liman ve 43 özel iskele bulunmaktadır. İklim olarak dağ kesimlerinde sert bir hava hüküm sürerken yazları sıcak, az yağışlı, kışları soğuk ve karlıdır. Akdeniz ve Karadeniz iklimlerinin arasında geçiş oluşturan bölgede körfez kıyıları nda bunaltıcı sıcaklar görülürken, Karadeniz’e bakan kıyıları serindir. Bölgedeki tepelik ve göl alanları turizme elverişli bir ortam sağlar. Başlıcaları Sapanca gölü ve Kartepe çevresindeki konaklama yerleri ve restoranlar turistik ziyaretlere uğrak olmaktadırlar. İzmit, ülkemizin imalat sanayiinde en gelişmiş şehirlerindendir.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.