Joe Pass
2 Eylül 2009 Çarşamba - 16:35     7.511 kez okundu.    
Joe Pass

(1929 – 1994)
Gitar ustası Pass 1929 yılında New Jersey’de müzikle ilgisi olmayan bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelir. 9 yaşındayken ilk gitarını alır ve müzik dünyasına adımını atar. Yıllar içinde gitar çalış akıcılığı ve bas telleri kullanmasındaki ustalık ile adını duyurur.

      Pass ilk olarak gitar çalmaya başladıktan bir süre sonra Tony Paaster ve Charlie Barnet’den orkestra içinde gitar tekniklerini ve müziği öğrenir. Daha sonra küçük caz gruplarına katılarak seyahatlere gider ve çeşitli yerlerde çalar. Sonunda New York’a yerleşmeye karar veren sanatçı orada uyuşturucu nedeniyle 1950’li yıllarının bir kısmını hapiste geçirmek zorunda kalır. Daha sonra 2 yılını uyuşturucu rehabilitasyon merkezi olan Synanon’da  geçiren Pass tüm bu süre içinde sürekli gitar tekniklerini çalışmaktadır. Yıllar sonra tekrar müziğe döndüğünde gitarda inanılmaz ustalaşmış ve tekniği çok gelişmiştir. 1962 yılında  The Sound of Synanon adlı bir eser ortaya koyar.

 

      1962 yılından sonra ardı sıra birçok albüm çıkaran Pass bir anda caz parlar. Catch Me, 12 String Gitar, For Django and Simplicity gibi albümleri sayabiliriz. Bu dönemlerde Louis Bellson, Frank Sinatra , Sarah Vaugan, Joe Williams gibi sanatçılarla birlikte çalışır. Joe Pass ve gitarist Herb Ellis Los Angeles’de çeşitli caz klüpleri nde birlikte çalarlar ve bir de albüm çıkarırlar.

 

     1970’lerde gitar öğrenenler için müzik kitabı serisi yazmaya başlar. Öğrencileri için Bill Trahser’in yardımıyla Joe Pass Guitar Style adlı kitabı çıkarır. 1974 yılında ise Pass solo bir albüm yapar. Bir yıl sonra The Trio albümünü piyasaya sürer. Bu albümde Joe pass, Oscar Peterson ve Niels Henning Orsted Peterson birlikte çalmaktadır.  Ayrıca sanatçı  Benny Carter, Milt Jackson, Herb Ellis, Zoot Sims, Duke Ellington, Dizzy Gillespie, Ella Fitzgerald gibi sanatçılarla birlikte çalmıştır.

 

      Pass’ın solo albümleriden başka özellikle Ella Fitzgerald ile olan albümleri ve kayıtları çok sevilmiş ve dikkat çekmiştir. Birlikte 1973-1986 yılları arasında Take Love Easy, Again, Speak Love ve Easy Living gibi albümler çıkarmışlardır. Bu ikilinin uyumu büyük bir hayran kitlesi oluşturmuştur.

 

     Pass’ın kendine has ve usta gitar teknikleri tüm sanatçıları da etkisi altına almıştır. Bas ve koro bölümleri olsun teknik melodi ve armoni olarak oturmuş ve dengeli bir teknik kendini göstermektedir. Solo ve bas seslerin aynı anda tek bir gitarda çalınabilmesi herkesi hayran bırakmıştır. Pass gitar tekniği olarak ayrı bir tarz olarak günümüze kadar gelmiştir.

icon Etiketler:
Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.