Johann Sebastian Bach
29 Ağustos 2009 Cumartesi - 15:40     5.857 kez okundu.    
Johann Sebastian Bach

(1685 – 1750)

Johann Sebastian Bach 1685 yılında Almanya’da doğar. Besteci ve orgcudur. Müzisyen bir ailede büyür. Küçük yaşta St Michel Kilisesinde koroda şarkı söylemeye başlar. Keman ve viyola çalmayı öğrenen Bach, org çalmayı da küçük yaşta öğrenir.

1703 yılında Mühlhausen Kilisesinde org çalmaya başlar. Bugüne gelen eserlerinin bir kısmını bu dönemde yapmasına rağmen burada yaptığı bestelerin büyük bir kısmı da kaybolmuştur.

 

 
     Sanatçı, 1707 de Maria Barbara isimli bir hanımla evlenir ve  bu evlilikten 7 çocuğu olur.
     Mühlhausen Kilisesi’nde org çaldığı yıllarda oradaki halk ve papazlar rahatsız olurlar. Çünkü Bach,  insanların alışık olmadıkları bir tarzda ve varyasyonlar yaparak dini parçaları yorumlamaktaydı. Bu nedenlerle sevilmeyen sanatçı kiliseden ayrılır. 

 
      1708 yılında Weimar Sarayı’nda org çalmaya başlar. Bach Weimar Sarayı’ndaki yıllarında en güzel org eserlerini besteler. Weimar Sarayında baş müzikçi olmayı beklerken olamayınca çok sinirlenir ve 1717 yılında görevinden ayrılır. Bunun üzerine Köthen Prensi Leopold,  Bach’ı sarayına davet eder. Orada onu müzik yönetmeni olarak görevlendirir.  Bach Köthen Sarayı’nda geçirdiği 6 yıl boyunca bol bol beste yapma imkanı bulur. Bu arada prensle seyahatlere gider. Bu seyahatlerinin birinde konçerto biriktiren Prens Ludwig’le tanışır. Prensin isteği üzerine bir konçerto besteler. Bu konçertolar “Brandenburg” konçertolarıdır. 6 tane konçertodan oluşan Branderburg, orkestra için yazılmış bir eserdir.  Prens Ludwig eserin değerini bilmez ama Brandenburg ismi bu konçertolar sayesinde ölümsüzleşmiştir.

 
      İlk eşi 1720’de öldükten sonra Bach, opera sanatçısı olan Anna Magdalena Vilcke ile 1721 yılında evlenir ve bu evlilikten de 13 çocuğu olur. Bütün çocuklarını müziğe yönlendiren sanatçının tüm çocukları da müzikle ilgilenmiş ve bu işten para kazanmıştır. Oğullarından Johann Christian Bach adını en çok duyuran oğludur.
     Bach, 1723 yılından 1750 yılında ölene kadar Leipzig’de kiliselerde, üniversitede ve özel orkestralarda yönetmenlik yapar. 1750 yılında görme yetisini yitiren Johann Sebastian Bach son yıllarını org için korolu prelütler hazırlayarak geçirir. 

 
     Çok büyük eserler besteleyen sanatçı bunları halka duyurmak ve sevdirmek için bir çaba sarfetmemiştir. Eserlerinin çoğu org ve kilise koroları için olan Bach’ın, sonraları oda müziğine de önem verdiği gözlenir.

 
      Bach tanrıya yalnızca müzik sayesinde ulaşılabileceğine inanan bir sanatçıydı. Tanrı’nın yarattığı her şeyde bir ahenk olduğuna göre kendi yarattığı eserlerde de bir ahenk olmalıydı diye düşünüyordu. Bu nedenle bestelerinde bir ahenk, armoni yaratmaya çalışmıştır. Sanatçı döneminin tüm müzik türleri yle ilgilenmiş ve geleceğin müziğine de önderlik yapmıştır. Bach’ın ölümünden 100 yıl sonra 1850’de müzikçilerden ve yayıncılardan oluşan bir grup  Bach’ın eserlerinin hepsinin basımını yapar. Bilinen tüm eserleri 50 yıl içinde toplanır ve 60 cilt olarak basılır.

 
      1000’in üzerinde eser veren Johann Sebastian Bach’ın 40 kadar kantatı olduğu bilinir. Çok üretken olan sanatçı birçok orkestra müzikleri bestelemiştir. Bunlardan en bilineni “Branderburg Konçertoları” adı altında 6 konçertodan oluşan eserlerdir. Ayrıca birçok koro müziği, oda müziği, klavsen için eserleri vermiştir. Sanatçı son yıllarında daha çok org ağırlıklı eserler yapar.

Müzik kursu seçkin bir eğitim kadrosu ile kursu kavramına yeni bir anlayış kazandırarak ülkemizdeki eğitiminde yaşanan derin boşluğu doldurma kararlılığındadır. Konservatuarlarda dahi yeterli bir eğitimin verilemediği bir ortamda gitar dersi, şan dersi, keman eğitimi gibi çok talep olan kursların yanı sıra klasik ve modern Batı müziğinin ve Türk müziğinin bütün enstrümanları ile ilgili dersler hem bireysel hem de grup çalışmaları olarak konusunun ülkemizdeki en önemli isimleri olan hocalar tarafından verilmektedir. Dolayısıyla m6.png bir kursu olarak değil bir okul olarak değerlendirilmelidir. İMA olarak felsefemiz sektörüyle olan bağlarımız, sahip olduğumuz kültür ve imkanlar ile ilgili her türlü deneyimi öğrencilerimize aktararak onların amatör ya da profesyonel iyi birer müzisyen olmalarını sağlamaktır. m6.png ile olan beraberliğiniz eğitimleriniz bittikten sonra da devam edecek ve bu beraberlik sizlere yepyeni vizyonlar kazandıracaktır.